Slušné Slovensko reaguje na vypočúvania. Organizuje protest

TA3 TASR SITA
13.11.2018 15:51

Organizátori veľkých protestov, ktoré po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej viedli k zmene vlády a vedenia polície, reagujú na posledné udalosti. Po anonymnom podaní ich vypočúva NAKA, údajne pre podozrenie z korupcie. Rozhodli sa preto zvolať na piatok ďalší protest. Politici reagujú na aktuálnu situáciu rôzne - prezident ju považuje za zastrašovanie, podpredseda parlamentu dôvod na paniku nevidí.

Ďalší protest v Bratislave

Ďalší protest, ktorý organizuje iniciatíva Za slušné Slovensko, bude v piatok 16. novembra o 17:00 v Bratislave. Dnes o tom informovala Karolína Farská počas brífingu, na ktorom reagovali na vypočúvanie zo strany NAKA a na podozrenie zo sledovania. Na NAKA prišlo anonymné podanie, organizátorov vypočúvajú pre korupciu.

Organizátori považujú tieto praktiky za neprípustné, hovoria o šikane, na druhej strane zdôraznili, že za osem mesiacov od organizovania protestov majú v políciou dobré skúsenosti a vedia, že v nej pracuje mnoho slušných ľudí.

Hovoria o šikane

Organizátori protestov Za slušné Slovensko považujú za úplne neprípustné ataky zo strany vládnej koalície. Odmietajú tvrdenia, že ich niekto riadi, že sú platení zo zahraničia a že sa snažia organizovať štátny prevrat. V súvislosti s ich údajným sledovaním bezpečnostnými zložkami hovoria o zastrašovaní a šikane zo strany štátu.

"Všetko sú to hlúposti, klamstvá a výmysly," vyhlásil Juraj Šeliga na brífingu na Námestí SNP v Bratislave v reakcii na obvinenia o prevrate a platení zo zahraničia. Za neprípustné považuje iniciatíva aj to, že mali byť údajne sledovaní bezpečnostnými zložkami štátu. "Nerozumieme, aký je na to legálny dôvod. Nič zlé sme nerobili," povedal. Považujú to za zastrašovanie a šikanu.

Snaha zastrašiť?

Podobný názor majú aj na postup Národnej kriminálnej agentúry. "Považujeme to za snahu zastrašiť kohokoľvek, kto by sa chcel postaviť vládnej moci," uviedol Šeliga. V súvislosti s NAKA doplnil, že od nich žiadali výpisy z ich súkromných účtov. "Všetky výdavky, ktoré iniciatíva Za slušné Slovensko hradila, sú na transparentnom účte. Nenájdete tam ani jednu platbu od nejakej organizácie zo zahraničia, nehovoriac o tom, že by nás mal platiť nejaký americký miliardár," zdôraznil Šeliga.

Iniciatíva považuje za smutné, "že 29 rokov po Nežnej revolúcii sa štát snaží zastrašiť občianskych aktivistov".Karolína Farská oznámila, že v piatok, v predvečer výročia Nežnej revolúcie, sa iniciatíva zíde na Námestí SNP. "Budeme hovoriť o tom, že v novembri '89 sme niečo začali, tá zmena stále pokračuje a musíme ju dokončiť," doplnil Šeliga.

Iniciatíva vyjadrila podporu

Podporu organizátorom protestov vyjadrila iniciatíva Chceme veriť, ktorá považuje postup polície za neprijateľný. "Elitná zložka polície - Národná kriminálna agentúra bola zriadená na vyšetrovanie korupcie a mafie, nie preto, aby šikanovala aktivistov," uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu, ktorá je súčasťou iniciatívy.

Takýto postup polície môže podľa iniciatívy odrádzať každého, kto by chcel v budúcnosti organizovať pochody či demonštrácie. Pripomenula, že právo na zhromažďovanie je zakotvené v ústave a polícia by ho mala chrániť, nie naopak. Iniciatíva je reakciou takmer 200 občianskych aktivistov a slovenských osobností verejného života na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, v ktorej predložili požiadavky pre obnovenie dôvery verejnosti v štát.

Polícia je pod tlakom

Polícia je opäť pod obrovským mediálnym tlakom, konštatovala to v utorok v Banskej Bystrici ministerka vnútra Denisa Saková v súvislosti s medializovanými informáciami o anonymnom podaní na iniciatívu Za slušné Slovensko. "Ako ministerka vnútra som nikdy nezasahovala do žiadneho vyšetrovania a bude to tak aj teraz, v tomto prípade. Uvedomujem si svoju zodpovednosť, od všetkých svojich kolegov vyžadujem, aby si prácu vykonávali na základe a v súlade so zákonom," vyhlásila Saková s tým, že polícia nesmie byť predmetom politiky.

"Polícia musí prešetriť každé trestné oznámenie a je jedno, akou formou bolo podané, či anonymne, je jedno, kto ho podal a je jedno, kto je v ňom riešený. Dôverujem orgánom činným v trestnom konaní, svojou prácou dokazujú, že pracujú na vysokej odbornej úrovni," zdôraznila Saková. Pripomenula, že v súvislosti s iným trestným oznámením bol napríklad v utorok vypočúvaný predseda parlamentu Andrej Danko.

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský na brífingu v Banskej Bystrici poznamenal, že sa o tejto informácii dozvedel v utorok z médií a spojil sa s vyšetrovateľom, aby si ozrejmil isté skutočnosti. Uviedol, že anonymné podanie bolo adresované priamo na šéfa NAKA a ten ho po vyhodnotení pridelil protikorupčnej jednotke. Vypočúvaním organizátorov, respektíve podaním vysvetlenia, a podľa Lučanského i v prítomnosti advokátov, sa vyšetrovateľ snažil získať informácie potrebné na ďalší postup, a teda buď, aby oznámenie odmietol, alebo vzniesol obvinenie voči konkrétnej osobe. "Všetko prebieha štandardne, v zmysle zákona. Ako policajný prezident nebudem do toho zasahovať. Je tu dozorujúci prokurátor. Ideme štandardným postupom ako vždy aj pri iných prípadoch," dodal Lučanský.

Sledovali organizátorov?

Politici na situáciu reagujú rôzne. Poslanec Gábor Grendel chce v reakcii na vypočúvanie organizátorov protestov Za slušné Slovensko zvolať mimoriadne rokovanie Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS. Prezident Andrej Kiska považuje vypočúvanie za zastrašovanie. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar dôvod na paniku nevidí. Grendel si myslí, že organizátori mohli byť monitorovaní. 

"Na základe najnovších výrokov predsedu strany Smer-SD Roberta Fica možno skonštatovať, že organizátori protestov Za slušné Slovensko boli monitorovaní a sledovaní," priblížil. Chce, aby sa mimoriadnom výbore jasne vysvetlilo, či sa do sledovania zapojila Slovenská informačná služba. "Riaditeľ SIS už dávnejšie povedal, že informačná služba nemá informácie o tom, že by niekto zo zahraničia organizoval destabilizáciu Slovenska," doplnil.

Hrnčiar tvrdí, že ak bolo podané trestné oznámenie, tak orgány činné v trestnom konaní sa tým musia zaoberať. "Nevidím dôvod robiť paniku. Budeme čakať, ako to bude vyšetrené," avizoval. To, že Fico znovu hovorí o vplyve amerického finančníka Georga Sorosa na organizátorov protestov Za slušné Slovensko, je podľa Hrnčiara už iná situácia, ako keď bol ešte premiér. "Nemám dôvod komentovať vyjadrenia síce predsedu koaličnej strany, ale koaličného poslanca. Je to jeho názor, jeho videnie sveta. My nemáme informácie, že by niekto niekoho navádzal alebo platil," ozrejmil. O tom, či boli organizátori sledovaní, Hrnčiar nevie.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko hovorí, že opozícia musí konať koordinovane. "To, či boli organizátori protestov sledovaní, je legitímna otázka. Mňa osobne by to neprekvapilo, Roberta Fica považujem za veľmi nebezpečného človeka. Naďalej disponuje citlivými informáciami, ktoré by nemal mať," povedal. Galko očakáva, že sa k celej situácie vyjadrí aj premiér Peter Pellegrini. "Ako predseda vlády nemôže strčiť hlavu do piesku," dodal.

Prezident hovorí o zastrašovaní

Premiér sa aj zo zahraničia vyjadril. Pellegrini nemá informácie o tom, že by slovenské štátne orgány či tajné služby boli zneužité na sledovanie organizátorov protestov. "Ja túto informáciu mám len z médií, nemám o tom viac detailov. Osobne nemám vedomosť, že by štátne orgány či služby boli zneužité na takúto činnosť. Po návrate na Slovensko budem žiadať informácie. V tomto nemôžem zasahovať do činnosti vyšetrovateľa a spolieham sa na profesionalitu polície, že vie, čo robí," dodal.

Vypočúvanie organizátorov považuje prezident Andrej Kiska za zastrašovanie. "Takéto zastrašovanie, šikana, šírenie strachu a ukazovanie, že on má stále moc a dokáže ľudí zničiť, to je neodpustiteľné. Celá demokratická spoločnosť sa voči takýmto krokom musí postaviť," vyhlásil pre médiá Kiska v utorok v Banskej Bystrici po diskusii so študentmi Univerzity Mateja Bela.

Prezident podľa Fica hrubo zaútočil

Podľa Roberta Fica prezident svojimi slovami na neho opäť hrubo zaútočil. "Prezident Andrej Kiska na mňa, ale i na štátne inštitúcie opäť hrubo zaútočil, pričom vo svojom vyjadrení niekoľkokrát použil slovo slušnosť. Chcem Andrejovi Kiskovi odkázať, že ako človek, ktorý v spolupráci s pozemkovou mafiou okradol obyčajného človeka o lukratívny pozemok, krajinu o nezaplatené dane, by mal s pojmom slušnosť narábať oveľa opatrnejšie," uviedol Fico.

Mimoparlamentné hnutie KDH označilo situáciu za nebezpečnú aj pre slovenskú spoločnosť. "Takéto metódy zastrašovania a obťažovania majú okrem primárneho efektu na samotných vypočúvaných aj sekundárne efekty pre veľkú časť slovenskej verejnosti, kde sa očakáva vyvolanie obáv, strachu a rezignáciu na verejné angažovanie," uviedol hovorca hnutia Stano Župa. "Je hrozné, že riaditeľ NAKA sa prepožičiava na takéto politické hry zúfalého Roberta Fica, ktorý sa snaží prehlušiť prehru v komunálnych voľbách,"reagoval na situáciu predseda mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia Miroslav Beblavý.

NAKA preveruje anonymné podanie

Národná kriminálna agentúra preveruje anonymné podanie z možnej korupčnej trestnej činnosti v prípade organizátorov protestov Za slušné Slovensko. "V súčasnosti vyšetrovateľ Policajného zboru vykonáva úkony v rámci postupu pred začatím trestného stíhania," uviedla polícia. Anonymné podanie dostala 10. septembra, podozrenia sa majú týkať doposiaľ "neustálených osôb". Vyšetrovateľ predvolal osoby, ktoré mohli byť podľa trestného oznámenia zneužité, čiže svojím spôsobom poškodené.

O tom, že aktivistov platí Soros, hovoril aj expremiér Fico. V utorkovom stanovisku Smer-SD vyhlásil, že štátne orgány nerobili voči aktivistom žiadne aktívne kroky. "O aktuálnom vypočúvaní organizátorov sme sa dozvedeli len z dnešných médií," reagoval hovorca strany Ján Mažgút.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok