Figeľ: Naše opatrenia by ušetrili 1,7 miliardy. Fico: Sú výsmechom

6.6.2012 12:46

Podľa šéfa KDH Figeľa existujú opatrenia, ktorými možno ušetriť vyše 1,7 miliardy eur bez toho, aby sa zvyšovali dane, či odvody ľudí. Tie opatrenia sú výsmechom, odkázal z Poltára premiér Fico.

Figeľ: Naše opatrenia by ušetrili 1,7 miliardy. Fico: Sú výsmechom
SITA

"Vláda nemusí zvyšovať ani dane, ani odvody, ani zaťažovať sociálne slabších," skonštatoval Figeľ. Strana navrhla kabinetu Roberta Fica (Smer-SD) opatrenia v piatich oblastiach. Jedným z nich je napríklad zníženie únikov pri výbere daní, najmä dane z pridanej hodnoty (DPH). Ak by sa Slovensku podarilo dostať výber DPH na úroveň priemeru EÚ, znamenalo by to podľa KDH pre rozpočet prísun 1,1 miliardy eur ročne. "Čo je veľká výzva, pretože horšie je na tom len Grécko, a to je veľmi dramatický príklad," doplnil Figeľ.

Riešenie vo výdavkoch štátu vidí KDH tiež v prehodnotení potrebnosti a činnosti rozpočtových a príspevkových organizácií štátu. "V súčasnosti máme vyše 1000 takýchto organizácií. Podľa analýzy Republikovej únie zamestnávateľov je ich optimalizáciou možné ušetriť až 300 miliónov eur," vyčíslil Hudacký.

Ďalším z úsporných opatrení môže byť podľa strany obmedzenie dávok od štátu bohatým. Toto opatrenie by mohlo pomôcť ušetriť približne 200 miliónov eur ročne. Efektívnejšie by sa tiež podľa KDH malo pristupovať k obstarávaniu zo strany ministerstiev či samospráv. Pomôcť pri tom by malo porovnávanie cien pri nákupoch. Na Slovensku sa podľa Hudackého obstaráva cez ministerstvá a ústrednú správu tovar a služby za približne dve miliardy eur ročne. V oblasti samosprávy je to zase asi 1,15 miliardy eur ročne. "Ak by sme zaviedli porovnávanie cien pri obstarávaní, vieme tam ušetriť ohromné zdroje," dodal Hudacký.

KDH je podľa Figeľa pripravené na rokovania, ak vláda a vládna strana Smer-SD bude mať záujem o rozpracovanie týchto opatrení. Všetky doterajšie návrhy, ktoré vláda buď prijala, alebo prezentovala sa totiž podľa predsedu KDH dotýkajú v podstate príjmovej stránky rozpočtu. "To nie je dobré, pretože ide o návrhy, ktoré znamenajú novú záťaž pre zamestnancov, živnostníkov či dohodárov a malých podnikateľov," vyčítal kabinetu Figeľ. Podľa jeho slov to môže pribrzdiť ekonomiku Slovenska. "Namiesto toho, aby sa hľadali úspory tam, kde reálne existujú, sa prenáša záťaž konsolidácie na bedrá obyvateľov," zhodnotil predseda KDH.

Záznam z tlačovej besedy:

Fico: Figeľove opatrenia sú výsmechom

Konsolidačné opatrenia, ktoré predstavil predseda KDH, sú podľa premiéra Roberta Fica výsmechom úsiliu vlády. Fico to konštatoval na tlačovej konferencii po dnešnom výjazdovom rokovaní vlády v Poltári.

"Ukazuje sa, že opozícia okrem zvýšenia DPH o 5 % nemá nič. Toto, čo urobil Ján Figeľ, je výsmech," podotkol Fico.

Figeľ dnes predstavil návrh konsolidačných opatrení strany v piatich oblastiach, ktoré by podľa neho priniesli štátu úsporu vyše 1,7 miliardy eur. Najviac, 1,1 miliardy eur má podľa neho priniesť zamedzenie únikom výberu daní, najmä dane z pridanej hodnoty. Medzi ďalšie opatrenia patrí napríklad zníženie dávok štátu pre bohatých či zlepšenie a zefektívnenie nákupov tovarov a služieb ministerstvami a samosprávou. Šetrenie môže priniesť podľa KDH aj optimalizácia príspevkových a rozpočtových organizácií, ktorých je v súčasnosti vyše tisíc.

"Aj keby sme sem teraz doniesli Scotland Yard, CIA, FBI a neviem koho všetkého na svete, tak ani za desať rokov sa nám nepodarí zastaviť únik 1,1 miliardy eur na DPH," reagoval Fico. Takéto opatrenie podľa jeho slov len potvrdzuje, v akej kondícii sa dnes nachádza opozícia.

"Vytvárať ilúziu, že zamedzením daňových únikov zo dňa na deň by sme sa mohli vyhnúť ďalším nepríjemným opatreniam, je len ilúzia. Nie je to pravda, tí ľudia klamú," dodal minister financií Peter Kažimír.

Táto krajina musí podľa Fica prijať okamžité rozhodnutia na úsporu 300 miliónov eur v tomto roku a na druhý rok 1,5 miliardy eur. "Presne, ako sme prisľúbili v predvolebnej kampani. Nešli sme cestou zvyšovania DPH, ale išli sme cestou solidarity bohatých k slabším," zhodnotil Fico konsolidačné kroky vlády.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok