Víťazom úvodnej etapy Okolo Slovenska sa stal Talian Rossi

Víťazom úvodnej etapy Okolo Slovenska sa stal Talian Rossi
Zdroj foto: SITA
Víťazom úvodnej etapy 56. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stal Talian Enrico Rossi zo stajne Meridiana Kamen Team. Na štart etapy, ktorú spočiatku sprevádzal dážď, nastúpilo 118 pretekárov z 29 krajín Európy a Maroka.

Víťaz v cieli povedal: "Na technicky náročnej trati boli prvé kilometre veľmi ťažké, preto som sa držal vpredu a prekvapujúco som zistil, že sme zostali traja. Tak sme sa okamžite dohodli a pokračovali v úniku. Obaja kolegovia veľmi dobre spolupracovali. Do špurtu som nastúpil asi 100 metrov pred cieľom a vyšiel mi. Z víťazstva sa veľmi teším a aj z toho, že si zajtra oblečiem žltý dres vedúceho pretekára, ale v kopcoch nie som najlepší, neviem, či si ho udržím."

O víťazovi rozhodol spomínaný únik, v ktorom bol spočiatku najaktívnejší práve Slovák, ktorý sa zaslúžil o to, že náskok trojice narástol postupne až na deväť minút. Pelotón však tento náskok postupne sťahoval. S tým nebol spokojný Prišpetnij, ktorý sa snažil 25 km pred cieľom odpojiť od dvojice, ale napokon skončil až druhý. Tretím v cieli bol Kováč: "V technických pasážach sme sa držali vpredu spolu s Gavendom. Chceli sme bezpečne prejsť mnohými zákrutami, keď sme sa naraz ocitli vpredu traja v okamžiku sme sa dohovorili a pokračovali v úniku. V závere mi už však dochádzali sily, nohy začali bolieť. V ďalších etapách sa budem snažiť opäť bodovať a uspieť vo vrchárskej alebo bodovacej súťaži."

Na štarte bolo aj 26 slovenských pretekárov, žiaľ v jednom technicky náročnom úseku trate spadol Martin Mahďar, po ošetrení ľavého kolena a hlavy bol sanitkou prevezený do nemocnice.
Stredajšiu druhú etapu odštartujú o 13.00 opäť v Liptovskom Mikuláši, prvých pretekárov v cieli pri priehrade na Čiernom Váhu očakávajú pred 17.00.

Výsledky 1. etapy (Liptovský Mikuláš - Liptovský Mikuláš, 158,1 km):
1. Enrico Rossi (Tal./Meridiana Kamen Team) 3:47:06 h, 2. Alexandr Prišpetnij (Rus./Itera-Katuša) rovnaký čas ako víťaz, 3. Maroš Kováč (SR/Dukla Trenčín Trek) +3:39, 4. Pawel Cieslik (Poľ./Bank BGZ) 5. Markus Riebenbauer (Rak./Arbo Wels Gourmetfein), 6. Juraj Sagan (SR), 8. Michael Kolář (SR/Dukla Trenčín Trek), 15. Matej Jurčo (SR/Whirlpool-Author) všetci +5:00

Priebežné poradie: 1. Rosii 3:46:53, 2. Prišpetnij +4 s, 3. Kováč +3:42,...6. Juraj Sagan, 8. Kolář, 15. Jurčo všetci +5:13


V bodovacej súťaži je na čele Kováč, vo vrchárskej Prišpetnij a Kováč je druhý.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá