Dvadsaťjednotka si skomplikovala šancu na postup do baráže o ME

TA3
5.6.2012 23:16

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali v utorňajšom zápase 9. skupiny kvalifikácie ME 2013 v Bukurešti s domácim Rumunskom 0:2 a skomplikovali si šance postúpiť do baráže. Skóre stretnutia otvoril v 66. minúte z jedenástky Mihai Radut, v 89. minúte ho spečatil Lucian Filip.

Zverenci trénera Ivana Galáda nezvládli kľúčové júnové súboje s Rumunmi, keď v piatok s nimi prehrali v Michalovciach rovnakým pomerom a prenechali im 2. miesto v tabuľke. V septembri ukončia mladí Slováci kvalifikáciu domácimi zápasmi s Francúzskom (7. septembra) a Kazachstanom (10. septembra), ani prípadný 6-bodový zisk im však negarantuje účasť v baráži.

Do nej postúpi 10 víťazov základných skupín a štyri najlepšie tímy z druhých miest. Tých žreb rozdelí do dvojíc, ktoré sa vo dvoch súbojoch doma - vonku stretnú o postup. K sedmičke úspešných tímov sa pridá Izrael ako organizátor záverečného turnaja.

Rumunsko 21 - Slovensko 21  2:0 (0:0)
Góly: 66. Radut (z 11 m), 89. Filip. Rozhodovali: Kehlet - Hummelgaard, Bille (všetci Dán.), ŽK: Radut, Enache - Greguš, Bajza, ČK: 84. Greguš po druhej ŽK, 90.+5 Paur (obaja SR).
Zostavy a striedania:
Rumunsko 21: Lazar - Cretu, Gugu, Beta, Cioranu - Popa, Stoian (80. Pana) - Filip, Dobre (83. Nistor), Radut (90.+1 Cosereanu) - Enache
Slovensko 21: Bajza - Kolmokov, Gyömber, Štetina, Košút - Greguš, Hlinka (80. Lalkovič) - Mészáros, Štefánik (63. Paur), Holúbek - Guba (67. Oršula)

Aj bez potrestaných Kissa s Makom a zraneného Mikoviča sa hostia pustili do Rumunov s vervou. Už vo 4. minúte sa ocitol v dobrej šanci Greguš, ale domáci gólman Lazar si s jeho pokusom poradil. V ďalšom priebehu úvodného dejstva boli Slováci smerom dopredu aktívnejší, no v koncovke po ďalších príležitostiach Holúbeka a Košúta neefektívni. V 50. minúte pohrozil Radut, ale jeho nebezpečný priamy kop Bajza zlikvidoval. V 66. minúte však Štetina nedovolene zastavil vo vlastnej šestnástke Stoiana a nariadenú jedenástku premenil Radut. Slovákov v záverečnej snahe o vyrovnanie pribrzdilo vylúčenie kapitána Greguša a v 89. minúte inkasovali z priameho kopu Filipa druhý gól, ktorý definitívne pochoval ich bodové nádeje. V posledných sekundách nedohral pre vylúčenie ani druhý hosťujúci hráč Paur.

Ivan Galád, tréner SR 21: "Po prvom polčase sme mali viesť 3:0, šance aké mali Greguš, Hlinka a Guba sa musia premieňať. Nestalo sa tak. Zápas rozhodli dve obrovské individuálne chyby Štetinu a hlavne brankára Bajzu. Medzinárodná úroveň takéto chyby potrestá a ja prajem hráčom, aby mali v budúcnosti viac vydarenejších zápasov."

Ján Greguš, kapitán SR 21: "Rumuni nás prekvapili tým, ako dlho držali loptu a my sme sa snažili o brejky, z ktorých sme však nedokázali dať góly a to rozhodlo o zápase. Všetci sme smutní z toho, že sa nám rozplýva sen."