Do boja proti korupcii vstúpi nový úrad, poskytne ochranu aj odmenu

TA3 TASR
6.11.2018 12:20

Ochranu oznamovateľov korupcie a protispoločenskej činnosti má posilniť a zefektívniť špeciálny úrad - nezávislý orgán štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Jeho úlohou bude poskytovať ochranu, kontrolovať dodržiavanie zákona, robiť osvetu v oblasti poskytovania ochrany tzv. whistleblowerom i poskytovať odmenu oznamovateľom.

Do boja proti korupcii vstúpi nový úrad, poskytne ochranu aj odmenu
ČTK

Zriadenie úradu odobrila vláda

O svojej činnosti bude raz za rok predkladať správu Národnej rade. Zriadenie úradu odobrila vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Skalici v rámci schválenia návrhu novely zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

"Predsedu nového Úradu na ochranu oznamovateľov by mala zvoliť Národná rada spomedzi dvoch kandidátov vybratých odbornou komisiou zloženou z členov vymenovaných prezidentom Slovenskej republiky, vládou Slovenskej republiky, verejným ochrancom práv, Radou pre štátnu službu a poradným orgánom vlády v oblasti mimovládnych organizácií a rozvoja občianskej spoločnosti,“ ozrejmil predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý návrh predložil.

Novela má odstrániť slabé miesta

Návrh novely tiež rozširuje definíciu závažnej protispoločenskej činnosti o trestné činy právnických osôb, čím sa reaguje na vývoj právneho poriadku od účinnosti terajšieho zákona. Ďalšie časti návrhu sa týkajú precizovania poskytnutia ochrany v rámci trestného konania, rovnako i zavedenia administratívnej zodpovednosti osoby, ktorá urobí voči whistleblowerovi pracovnoprávny úkon bez súhlasu úradu, alebo ktorá vyzradí jeho totožnosť.

"Chceme chrániť tých, ktorí nájdu v sebe odhodlanie a takéto konanie nahlásia," vyhlásil Pellegrini. Špecifikoval, že zákon presne uvádza pri akých trestných činoch, či pri akom type správnom konaní dostane oznamovateľ štatút oznamovateľa, na ktorého sa bude vzťahovať ochrana. "V tom období, keď sú nad ním rozprestreté ochranné krídla, nesmie sa nič nekalé diať. Dokonca všetko, čo by chcel zamestnávateľ s človekom robiť, musí si dať odsúhlasiť novovzniknutému úradu," povedal premiér.

Zároveň oznámil, že navrhovaná novelizácia vychádza z aplikačnej praxe od zavedenia zákona, účinného od júla 2014. Novela má odstrániť „slabé miesta súčasnej právnej úpravy, ktoré nemohli byť v čase tvorby terajšieho zákona známe ani predvídané“. Účinnosť novely sa navrhuje od 1. marca 2019 vzhľadom na predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu a nevyhnutnú legisvakanciu. V nadväznosti sa navrhuje prostredníctvom samostatných novelizačných článkov novelizovať Trestný poriadok, zákon o prokuratúre, zákon o bankách, zákon o dani z príjmov, zákon o inšpekcii práce, zákon o poskytovaní právnej pomoci, zákon o registri trestov a zákon o štátnej službe.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok