Expremiérku Tymošenkovú znova obvinili, teraz z pokusu o spreneveru

TA3, TASR
13.10.2011 18:59

Ukrajinská štátna bezpečnostná služba USB dnes obvinila expremiérku Juliu Tymošenkovú z pokusu o spreneveru 405 miliónov dolárov (295 miliónov eur).

Expremiérku Tymošenkovú znova obvinili, teraz z pokusu o spreneveru

Trestné stíhanie sa vzťahuje na dlh plynárenskej spoločnosti Jednotné energetické systémy Ukrajiny, ktorú Tymošenková pred 15 rokmi riadila.

Spolu s ňou je obvinený aj vtedajší premiér Pavel Lazarenko, ktorý si aktuálne odpykáva trest väzenia v Spojených štátoch za pranie špinavých peňazí a iné zločiny.
Líderku ukrajinskej opozície len tento týždeň odsúdili na sedemročné väzenie za zneužitie právomocí v kauze dohody o dodávkach ruského plynu z roku 2009. Rozsudok vyvolal ostrú kritiku Západu, ako aj Ruska.

V prípade uznania viny v novom prípade môže Tymošenkovej hroziť ďalších 12 rokov za mrežami.
Trestné stíhanie súvisí s vyšetrovaním dlhu, ktorý Jednotné energetické systémy Ukrajiny dlhovali ruskému ministerstvu obrany.

"Julia Tymošenková, ako prezidentka a skutočná majiteľka Jednotných energetických systémov, je obvinená z pokusu o spreneveru peňazí z ukrajinského rozpočtu predbežnou dohodou s vtedajším premiérom Pavlom Lazarenkom," uviedol šéf vyšetrovacieho odboru SBU Ivan Derevjanko.
Oficiálne vyšetrovanie v Rusku v rovnakom prípade proti Tymošenkovej bolo stiahnuté v roku 2005 vzhľadom na premlčaciu dobu.

Derevjanko povedal, že k znovuotvoreniu prípadu došlo po tom, ako Kyjev dostal list od ruského ministerstva obrany s požiadavkou uhradiť dlh.
"Ukrajinská bezpečnostná služba sa pokúša oživiť prípad Jednotných energetických systémov spred 15 rokov, ktorý bol napokon uzavretý ako falošný," reagovala Tymošenkovej opozičná strana BJuT.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes vyjadril podporu reforme trestného poriadku, ktorá by prípadne umožnila prepustenie Tymošenkovej z väzenia. Zákon, ktorý slúžil ako podklad na odsúdenie expremiérky, označil za zastaraný a hodný zmeny.

Prezident uviedol, že zmeny by mohli byť prijaté do rozhodnutia o odvolaní voči rozsudku, pričom súd byzmenu vzal do úvahy.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok