SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd si delia ministerstvá SaS

SITA, TA3
13.10.2011 17:15

Tri zvyšné koaličné strany si už delia rezorty po ministroch z SaS. Tých by mal v piatok na návrh premiérky Ivety Radičovej odvolať prezident SR Ivan Gašparovič. Ostatných ministrov poverí vykonávaním funkcií do marcových predčasných parlamentných volieb.

SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd si delia ministerstvá SaS

Podľa informácií agentúry SITA by mal rezort obrany prejsť pod ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu. Ministrom obrany je zatiaľ podpredseda SaS Ľubomír Galko. Rezort kultúry, ktorý vedie Daniel Krajcer, by mal spravovať vicepremiér Rudolf Chmel (Most-Híd). Vedením ministerstva sociálnych vecí by mal byť poverený šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik. O ministerstvo hospodárstva má záujem SDKÚ-DS i KDH, ale zrejme prejde pod rezort financií a kresťanským demokratom pripadne miesto predsedu NR SR. Má ním byť Pavol Hrušovský. Ten už túto funkciu zastával v rokoch 2002 – 2006. Premiérku by mal ráno po predčasnom návrate z Indonézie prijať prezident.

V troch koaličných stranách panuje aj zhoda, že o miesta by mali prísť aj štátni tajomníci nominovaní SaS. Ich odvolanie má v kompetencii vláda.

Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 10. marca 2012. Dnes o tom definitívne rozhodol parlament, keď 143 hlasmi schválil ústavný zákon o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR. Na vypísaní predčasných volieb na 10. marca 2012 sa dohodli SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd s opozičným Smerom-SD po tom, čo v utorok parlament neschválil navýšenie eurovalu a vláde Ivety Radičovej tým zároveň nevyjadril dôveru. Predčasné voľby v roku 2012 budú tretie v histórii samostatnej SR. Prvýkrát sa uskutočnili v roku 1994, potom v roku 2006.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok