V kauze nástenkového tendra má padnúť definitívne rozhodnutie

TA3 TASR
21.10.2018 11:04

Najvyšší súd SR by mal 15. novembra definitívne rozhodnúť v kauze nástenkového tendra, pre ktorú boli minulý rok v októbri neprávoplatne odsúdení bývalí ministri výstavby a regionálneho rozvoja SR za SNS Marián Janušek a Igor Štefanov.

V kauze nástenkového tendra má padnúť definitívne rozhodnutie
SITA/Robert Tappert

Špecializovaný trestný súd v Pezinku 18. októbra 2017 odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody bývalých ministrov za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova. Zvyšných troch obžalovaných spod obžaloby oslobodil. Janušek dostal trest odňatia slobody v dĺžke trvania 12 rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov. Jeho nástupcovi na poste ministra Štefanovi súd vymeral trest odňatia slobody v dĺžke trvania deväť rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov.

"V procese hodnotenia dôkazov súd dospel k záveru, že sa skutok stal," uviedla predsedníčka senátu. Podľa súdu obžalovaní exministri nezabezpečili zverejnenie výzvy ohľadom verejného obstarávania v masovokomunikačných prostriedkoch, čím znemožnili účasť na zákazke ďalším záujemcom. Výzva podľa súdu visela na chodbe ministerstva len štyri dni v máji 2007. "Konali v rozpore s princípom transparentnosti," poznamenala sudkyňa.

Exminister Marián Janušek sa podľa súdu dopustil trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Jeho nástupca Štefunek trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Marián s rozsudkom súdu spokojný nebol. Zodpovednosť však necíti, na ministerstve výstavby sa podľa neho pracovalo dobre. "Verím, že keď sa odvoláme, ten rozsudok bude zrušený,“ povedal v októbri minulého roka. "Tu podľa môjho názoru ide o to, aby minister bol zavretý. Tu ide o to, že Slovenská republika veľmi správne bojuje proti korupcii, za transparentnosť a toto je výsledok toho, treba niekoho zavrieť, aby sa mohlo poukazovať, ako Slovenská republika bojuje proti korupcii," povedal.

Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok