Odhalili sme kybernetický útok zo zahraničia, informoval premiér

17.10.2018 10:34

Na servery ministerstva zahraničných vecí zaútočili hackeri. Kybernetický útok odhalila Vojenská spravodajská služba. Podľa typu útoku to vyzerá, že niekto chcel získať prístup k citlivým údajom, ku ktorým sa vraj ale napokon nedostal. Aspoň to tvrdí predseda vlády. Identitu útočníkov a skutočný predmet ich záujmu zisťujú experti.

Sofistikovaný kód

"Tento útok odhalilo Vojenské spravodajstvo v dôsledku neštandardného správania sa počítačov. Po ich hĺbkovej analýze potvrdili, že nejde o bežnú infekciu, ale o sofistikovaný škodlivý kód, ktorý umožňuje útočníkom filtráciu dát zvnútra organizácie na útočníkove servery v zahraničí," povedal Pellegrini.

Podľa jeho slov otázka identity útočníkov a predmetu ich záujmu je v súčasnosti predmetom a hlavným cieľom prebiehajúceho dokumentovania. "Na základe informácií, ktoré máme k dispozícii, som uložil riaditeľovi VS, aby prešetril aktuálny stav zabezpečenia celej vládnej siete," ozrejmil.

Žiada investície do bezpečnosti

Predseda vlády ocenil pripravenosť VS. "Tento útok bol aktivovaný zo zahraničia, ide o nadnárodnú sofistikovanú špionážnu organizáciu. Pre ďalšiu obranu je nevyhnutné, aby sme začali kooperovať s tímami, ktoré prešetrujú podobné útoky v okolitých krajinách. Preto sme sa to rozhodli medializovať a oznámiť, že SR takéto veci vie odhaliť a prijímať protiopatrenia," deklaroval Pellegrini s tým, že bude žiadať členov vlády, aby podporili ďalšie masívne investície do kybernetickej bezpečnosti.

Na otázku, či došlo k úniku nejakých tajných informácii, jasne neodpovedal. "Nedošlo, chvalabohu, k znefunkčneniu celého systému ministerstva. Preveruje sa, čo všetko mohli útočníci na rezorte vidieť. Ale opatrenia sa prijímali priebežne tak, aby neboli Slovenskej republike spôsobené škody," uzavrel.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok