Banky majú už na jeseň platiť odvod aj z vkladov obyvateľstva

Komerčné banky pôsobiace na Slovensku majú od posledného kvartálu tohto roka platiť odvod, zavedený ešte predchádzajúcou vládou, už z rozšíreného základu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o osobitnom odvode, ktorý dnes schválil vládny kabinet.

Doteraz finančné subjekty platili 0,4 % len z objemu vkladov firiem. Po novom budú rovnakú sadzbu odvádzať aj z vkladov obyvateľstva. Z tejto zmeny si vláda ešte v tomto roku sľubuje dodatočný príjem 27,5 milióna eur a v budúcom roku takmer 110 miliónov eur.

Kabinet chce od bánk získať aj ďalších takmer 50 miliónov eur, a to cez dodatočný odvod v poslednom štvrťroku 2012. Stanovený je vo výške 0,1 % z rozšírenej základne štandardného bankového odvodu.

"Zavádzame mimoriadny aj zvýšený bankový odvod, zároveň zakazujeme prenášať bankám tento odvod do poplatkov a služieb, ktoré poskytujú. Tento cenový vývoj má analyzovať a kontrolovať Národná banka Slovenska," zdôraznil po rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Podľa vlastných slov je v pravidelnom kontakte s guvernérom centrálnej banky, pričom riešia rôzne otázky zaťaženia bánk. "Je tam otázka fungovania Fondu ochrany vkladov či výšky poplatku do tohto fondu," priblížil šéf rezortu financií.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá