Taliansko predložilo návrh rozpočtu, stretáva sa však s kritikou

TA3 TASR
2.10.2018 08:16

Návrh talianskeho rozpočtu na rok 2019 vyvoláva obavy na pôde Európskej únie. Vláda totiž navrhla zvýšiť deficit rozpočtu na takmer dva a pol percenta hrubého domáceho produktu krajiny. Podľa najvyšších predstaviteľov eurozóny je takýto plán v rozpore s pravidlami Európskej únie.

Ministri komentovali návrh

Talianska populistická vláda vo štvrtok ohlásila, že v roku 2019 počíta s rozpočtovým schodkom 2,4 % hrubého domáceho produktu, čo je výrazne nad úrovňou, ktorú požaduje EÚ. Oficiálna agenda pondelkového rokovania ministrov financií eurozóny v Luxemburgu nezahŕňala Taliansko. Mnohí ministri však komentovali rozpočtové plány Ríma po ceste na stretnutie.

Portugalský minister financií a šéf Euroskupiny Mário Centeno priznal, že "všetci sa zaoberáme" talianskym rozpočtom, a dodal, že "máme otázky a očakávame odpovede". Podľa informácií, ktoré sa už dostali von, podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis uviedol, že talianske rozpočtové plány "nie sú kompatibilné" s rozpočtovými pravidlami EÚ.

Striktný a férovy prístup

Šéf EK Jean-Claude Juncker povedal, že prístup k Taliansku musí byť "striktný a férový", aby sa zabránilo novej kríze potom, čo eurozóna prekonala krízu v Grécku. Podľa neho treba zabrániť, aby si Rím vybojoval špeciálne zaobchádzanie, pretože ak by ho mal každý, znamenalo by to koniec eura. Taliansko, ktoré je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny, predloží Bruselu kompletný rozpočet do 15. októbra, čo je posledný termín pre všetky členské štáty.

Komisár EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici uviedol, že projekcie Ríma, ktorý očakáva deficit na úrovni 2,4 % HDP až do roku 2021, "sú výrazným odchýlením od predchádzajúcich sľubov". Talianski lídri podľa neho musia občanom povedať, kto to zaplatí. "Vždy sú to občania, kto platí."

Talianske plány kritizoval aj francúzsky minister financií Bruno Le Maire. "Existujú pravidlá a pravidlá sú rovnaké pre všetky štáty," uviedol Le Maire. "Keďže naše budúcnosti sú spojené, budúcnosť Talianska, Francúzska, Nemecka, Španielska, Luxemburska, všetkých členských štátov eurozóny, je spojená."

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok