SMK a Most sa po rokoch stretli, rozruch vyvolal Bugárov príchod

30.5.2012 13:26

Prvé rokovanie medzi Stranou maďarskej koalície a Mostom, ktoré spolu roky nekomunikovali, sa začalo podľa predsedu neparlamentnej SMK Józsefa Berényiho nedodržaním dohôd.

SMK a Most sa po rokoch stretli, rozruch vyvolal Bugárov príchod
SITA

Ako povedal Berényi, po rokovaní z písomnej komunikácie vyplynulo, že rokovanie nemalo byť na najvyššej straníckej úrovni, ale malo byť na úrovni podpredsedov strán. Preto delegáciu SMK viedol László Szigeti. Za Most-Híd však prišiel rokovať predseda strany Béla Bugár. Na základe toho na stretnutie prišiel s oneskorením aj Berényi. "Už to je nedodržanie dohôd," povedal Berényi.

Od vzniku strany sa Most-Híd podľa Bugára snažil o spoluprácu s SMK. „Sme presvedčení, že niektoré naše ciele môžu byť spoločné. Voliči oboch strán mali a majú požiadavku na spoluprácu. Preto sme viackrát iniciovali stretnutie. Po troch rokoch to dnes bolo prvé stretnutie, preto sme ho chceli absolvovať na najvyššej úrovni a nehľadeli sme na podmienky SMK,“ povedal Bugár, ktorý zároveň odmietol kritiku predsedu SMK Józsefa Berényiho, že Most-Híd nedodržal predbežnú dohodu, keď na rokovanie prišiel aj predseda strany. „To je ich rozhodnutie, kto príde z ich strany, kto príde z našej strany, je naša vec. Je to jeho problém, ak to vníma ako negatívum,“ povedal Bugár.

Strany nerokovali o zlúčení, alebo zjednocovaní programov. Ako povedal Bugár, nie je účelné hovoriť o spájaní, lebo jeho strana má iné predstavy ako SMK. „Za tri roky boli ľudia, ktorí sa snažili vniesť do možného vzťahu medzi Mostom-Híd a SMK nevraživosť. Toto cítiť,“ zdôraznil.


Dnes rokovali o spolupráci na úrovni vyšších územných celkov. Berényi podľa Bugára vyhlásil, že SMK nebude klásť prekážky na spoluprácu. „My budeme podporovať štruktúry, aby sa dohodli na spolupráci a na kandidátke,“ uviedol. Zhovárali sa aj o postojoch k vládnym návrhom, pričom obe strany majú rozdielne názory vo forme rokovaní. „SMK navrhuje, aby sa na rokovaní zúčastnil okrem politických strán aj tretí sektor. My sme proti tomu, lebo sme proti spolitizovaniu tretieho sektora. Sme za to, aby rokovali dve politické strany. Sú témy, ktoré vyvolávajú emócie a nebolo by dobré zneužívať tretí sektor,“ dodal Bugár. 

Predstavitelia strán Most-Híd a SMK rokovali aj o vízii maďarskej menšiny na Slovensku, pretože problémom je otázka zrýchlenej asimilácie Maďarov na Slovensku, čo je odborná otázka. „Dohodli sme sa, že začneme odborné rokovania. Možno na všetko nenájdeme spoločnú reč. Chceme rokovať o menšinovom školstve a kultúre. Rokovania nie sú cieľom, ale prostriedkom na dosiahnutie pokroku v niektorých oblastiach,“ konštatoval predseda Mostu-Híd. Jeho strana predstaviteľov SMK pozve aj na ďalšie rokovanie a nebude klásť žiadne podmienky. 

SMK nechce byť podľa Berényiho vtiahnutá do rokovaní Mostu-Híd s vládou. „Ako keby žiadali od nás predbežné konzultácie pred rokovaním s vládou. To odmietame. Treba byť principiálne opozičnou stranou,“ vyhlásil Berényi. Podľa neho ak chce Most-Híd získať široký mandát na rokovanie, treba prizvať aj mimovládne organizácie. Napríklad v prípade školských otázok Zväz maďarských pedagógov, alebo rodičov. SMK je otvorené na dialóg o budúcnosti postavenia maďarskej menšiny. „Treba rozprávať o autonómii, či nájdeme spoločnú reč a aj čo sa týka maďarsko-maďarských vzťahov vôbec, ale aj hospodárskych záležitostí južného Slovenska,“ povedal Berényi. 

Podľa Bugára Most-Híd bude rokovať o témach, ktoré sa týkajú života menšín a sociálnych otázkach. Podľa neho najdôležitejšou témou pre všetkých ľudí je nezamestnanosť a sociálne otázky. O spolupráci pred regionálnymi voľbami nebude rozhodovať predsedníctvo SMK. „Máme na základe stanov určené, že o regionálnych voľbách sa rozhodne na úrovni krajov a nie ústredného predsedníctva. Kraje majú voľnú ruku. Všetky regionálne štruktúry sa rozhodnú, ako budú postupovať pri spolupráci,“ dodal Berényi.

Berényi: Pre zachovanie maďarskej menšiny je potrebná autonómia


Udomácnenie niektorého z modelov autonómie Maďarov na Slovensku považuje Berényi za kľúčovú otázku v snahe zachovať na Slovensku silnú maďarskú menšinu. „Kde funguje autonómia, tam menšina naďalej existuje, neubúda ich počet,“ odkázal dnes na tlačovej besede na úspešné európske modely autonómie. Pri presadzovaní autonómie je SMK pripravená rokovať s Mostom-Híd.

Autonómia pre menšinovú časť občanov podľa predsedu SMK neohrozí integritu Slovenska a prispieva skôr k integrácii menšiny ako k jej dezintegrácii. Podčiarkol, že reprezentanti autonómnych oblastí nikde v Európe nepresadzujú odtrhnutie od materskej krajiny. „Kde autonómiu majú, nerobia sabotáž, naopak, prostredníctvom autonómnych modelov integrujú menšinu,“ povedal. 

Berényi poznamenal, že Európa pozná množstvo formátov autonómií - školských, kultúrnych alebo územných. Uviedol príklad Švédov vo Fínsku, alebo nemecky hovoriacej menšiny v Taliansku alebo Belgicku. Poukázal na úbytok 120-tisíc Maďarov na Slovensku za ostatných 20 rokov, ktorý vykázalo sčítanie ľudu. „Ak trend bude podobný, možno tu nebude nijaká maďarská menšina. Trend je pre nás nevyhovujúci,“ zdôraznil.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok