Voľba policajného šéfa bude po novom, vláda schválila zmeny

TA3 TASR
26.9.2018 12:54

Policajný prezident sa bude vyberať podľa nových pravidiel. Vláda s návrhom zákona o Policajnom zbore z dielne ministerstva vnútra počas rokovania súhlasila.

Zmeny vo funkčnom období

Pôvodný návrh počítal so sedemročným funkčným obdobím šéfa polície, v novom pôjde o štyri roky a možnosť opätovného vymenovania. Práve funkčné obdobie policajného prezidenta spôsobilo odklad návrhu, ministerka vnútra Denisa Saková ho predkladala už pred niekoľkými týždňami. Nové pravidlá výberu prezidenta Policajného zboru počítajú s tým, že policajného prezidenta bude naďalej vymenúvať minister vnútra. Urobiť tak však bude môcť až na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru.

Na vymenovanie policajného prezidenta má byť teda potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra vnútra. Zmeny sa majú dotknúť aj policajnej inšpekcie, vzniknúť má Úrad inšpekčnej služby. Podľa zákona má byť do funkcie policajného prezidenta vymenovaný len príslušník Policajného zboru, ktorý je v služobnom pomere najmenej desať rokov. Funkčné obdobie bude štyri roky. Tá istá osoba môže byť podľa návrhu vymenovaná do funkcie dvakrát.

Zmeny čakajú aj inšpekciu

Minister má podľa návrhu zákona právomoc odvolať policajného prezidenta pre závažné dôvody, ktoré však bude musieť odobriť aspoň trojpätinová väčšina všetkých členov brannobezpečnostného parlamentného výboru. Zmeny čakajú aj policajnú inšpekciu. Novela zákona počíta s vytvorením Úradu inšpekčnej služby, ktorý má odhaľovať a vyšetrovať trestné činy príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov, tiež kontrolovať zákonnosť postupu policajtov. Úrad bude riadiť šéf inšpekcie, ktorý sa má zodpovedať vláde.

Riaditeľa Úradu inšpekčnej služby má menovať do funkcie vláda SR na návrh ministra vnútra. Šéfa inšpekcie budú tiež vyberať vo výberovom konaní, jeho menovanie bude tiež závisieť od odporúčania brannobezpečnostného výboru. Aj v tomto prípade bude konanie realizovať sedemčlenná výberová komisia ako pri policajnom prezidentovi. Slovo bude mať aj výbor. Podľa ministerstva vnútra novela posilňuje nezávislosť inšpekcie ministerstva vnútra a sprísňuje podmienky na menovanie prezidenta Policajného zboru a riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Rezort navrhuje, aby bol zákon účinný od 1. januára 2019.

Nový policajný prezident by mohol byť podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej známy už v prvom polroku 2019. O post by sa mohol uchádzať aj súčasný šéf polície Milan Lučanský. Či sa do výberu prihlási, je podľa ministerky otázka na neho.

SaS s návrhom nesúhlasí

Vládou navrhované pravidlá voľby policajného prezidenta ho majú za úlohu „zabetónovať“ vo funkcii, aby mohol kryť zločiny strany Smer-SD a stal sa prakticky neodvolateľným. Vyhlásil po schválení návrhu podpredseda strany Sloboda a Solidarita Ľubomír Galko. Podľa Galka je škandál, aby na menovanie policajného prezidenta stačilo odporučenie nadpolovičnej väčšiny členov Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a na odvolanie bol potrebný trojpätinový súhlas tohto výboru.

„Uvedený počet na menovanie terajšia koalícia má, opozícia na odvolanie zasa nie. Pritom práve koalícia organizuje a kryje masívne rozkrádanie verejných financií na Slovensku,“ povedal Galko s tým, že perličkou je účasť nominanta prezidenta Policajného zboru vo výberovej komisii.


„Je úplný nonsens a diletantizmus, že ak by sa rozhodol kandidovať súčasný prezident PZ, bude si môcť dať do komisie svojho kandidáta.“ Podľa podpredsedu liberálov platí to isté aj o funkcii riaditeľa Sekcie kontroly a inšpekčnej služby, ľudovo policajnej inšpekcie, kde podľa vládneho návrhu majú platiť rovnaké pravidlá ako pri voľbe policajného prezidenta. „Presunúť túto funkciu pod vládu nestačí. Potrebujeme samostatný a nezávislý úrad, nie nový policajný útvar. Bez vlastných operatívcov či rozpočtu sa budú policajti naďalej vyšetrovať navzájom a nič sa nezmení,“ povedal Galko.

Strana Sloboda a Solidarita s takýmto návrhom nesúhlasí. „Vyzývame Most-Híd, aby rovnako nesúhlasili, pretože tento zákon neobsahuje ani minimum toho, čo oni sami presadili do Programového vyhlásenia vlády. Celý zákon je jedna nebezpečná Potemkinovská dedina,“ uzavrel Galko.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok