Matovič: Budúci slovenský prezident by nemal byť politik

TASR
30.5.2012 09:12

Prezidentom SR by nemal byť politik. Myslí si to líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič. Kandidátov, ktorí spĺňajú tieto podmienky, je podľa neho viac.

Matovič: Budúci slovenský prezident by nemal byť politik
SITA

"Bolo by načase, aby malo Slovensko nepolitika prezidenta. Ja by som bol najradšej, keby to bola rešpektovaná osobnosť, ktorá nemala s politikou nikdy nič spoločné a dokáže spájať a byť nad vecou," povedal pre TASR Matovič.

Kandidátov, ktorí spĺňajú tieto podmienky, je podľa neho viac. Mená prezradiť nechce. "Takých mien je viac. Ale keby som nejaké povedal, tak by som toho človeka mohol znevýhodniť, preto ho nepoviem," poznamenal. Jeho kolega Alojz Hlina je tiež za občianskeho kandidáta. "Slovensko si zaslúži poriadneho prezidenta - prezidenta štátnika. My sme mali doteraz politikov a často nie celkom schopných. Môžeme sa pokúsiť hľadať konsenzus na niekom z občianskeho sektora," povedal Hlina.

Hoci by Matovič prijal za prezidenta skutočného občianskeho kandidáta, myslí si, že opäť zvíťazia isté slovenské politické zvyklosti. "Obávam sa, že opäť nájdeme nejakého bývalého politika, z ktorého spravíme na chvíľku občianskeho kandidáta a zvolíme si ho za prezidenta," vysvetlil líder obyčajných.

V súvislosti s prezidentskými voľbami, ktoré sa na Slovensku uskutočnia v roku 2014, sa spomína Ján Čarnogurský, ale objavilo sa už aj meno Pavla Hrušovského (KDH). Ak by KDH prišlo s vlastným kandidátom, uchádzalo by sa o podporu kolegov z opozície. Hrušovský nemá podporu Matoviča istú. "Myslím si, že pán Hrušovský by ma musel veľmi dlho presviedčať o tom, že by bol vhodný kandidát na prezidenta. A mal by čo robiť," uzavrel Matovič.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok