Zahraničné médiá komentujú hlasovanie slovenského parlamentu

TA3, SITA
13.10.2011 12:26

Správy zahraničných denníkov a spravodajských portálov o utorňajšom hlasovaní slovenského parlamentu, ktorý ako jediný v rámci 17-člennej eurozóny neschválil posilnenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), dopĺňajú rozličné komentáre, kde novinári Slovensko väčšinou vykresľujú ako malú krajinu stavajúcu sa na odpor významnejším európskym partnerom.

Zahraničné médiá komentujú hlasovanie slovenského parlamentu

Napriek tomu, že uviaznutie ratifikácie dohody o takzvanom rozšírenom eurovale vnímajú ako vážny problém, poukazujú na plánované opakovanie hlasovania, v ktorom by mohli výsledok zvrátiť hlasy opozičných poslancov.

"Stal sa zo Slovenska, malej krajiny, ktorá má z členstva v EÚ zjavný prospech, zrazu štát euroskeptikov?," pýta sa komentátor britskej vysielacej spoločnosti BBC. "Prestali mať Slováci radi euro menej ako tri roky po tom, ako sa stali len druhou postkomunistickou krajinou (po Slovinsku), ktorá ho prijala? Je Slovensko hluché voči volaniu finančného a politického sveta, že záchranný fond treba posilniť, aby bola eurozóna zaočkovaná proti gréckej nákaze?" Odpoveď BBC znie: "Nie presne." Slováci si podľa britského portálu plne uvedomujú, o čo ide, rovnako ako obyvatelia iných európskych krajín a skutočná príčina tkvie v "zložitom politickom teréne". Ako dôkaz uvádza, že posilnenie EFSF napriek jeho nepopulárnosti podporuje väčšina poslancov slovenského parlamentu.

Vplyvný britský denník The Telegraph prirovnal zablokovanie rozšírenia eurovalu Slovenskom k boji Dávida s Goliášom. Podľa komentátorky Louisy Armitstead sa európski lídri neobávajú len rozdielu vo veľkosti, ale najmä toho, že na strane slovenského rebela je pravda. Noviny čitateľom vysvetľujú, že predseda SaS Richard Sulík nie je nacionalista, ale hrdina všetkých nespokojných Európanov. A k tomu pripájajú časť Sulíkových argumentov, ktoré prezentoval v nedávnom on-line rozhovore pre nemecký denník Spiegel.

Americký denník Washington Post vo svojej správe píše o "drobnom Slovensku, ktoré sa v utorok vzoprelo mocnejším susedom", pričom európsky plán s cieľom odvrátiť širšiu ekonomickú krízu "zadržiava ako rukojemníka". Negatívny výsledok hlasovania "v ospalej slovenskej metropole Bratislava hodilo ďalšie poleno pod nohy snahám Európy zmierniť dlhovú krízu, ktorá ohrozuje celosvetový finančný systém". Napriek plánom na opakovanie hlasovania prvotný neúspech zrejme "vystraší už aj tak rozochvených investorov a ešte viac podryje dôveru svetových lídrov v schopnosť Európanov vyriešiť svoje vlastné problémy", píše Washington Post. V podobnom duchu sa vyjadruje aj denník The New York Times, podľa ktorého "európske úsilie zastaviť suverénnu dlhovú krízu v utorok utrpelo zahanbujúcu a potenciálne nákladnú porážku".

Z nemeckých denníkov použil zrejme najsilnejšie slová bulvárny Bild, ktorý zverejnil správu s titulkom Slováci šokujú Európu! V ďalšom texte píše o "dramatickom vyostrení krízy eura" a poukazuje na okamžité reakcie finančných trhov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok