ÚVZ chce sprísniť protifajčiarsky zákon, zacieli na nákupné centrá
Úrad verejného zdravotníctva chce do 30. júna predložiť na vnútorné pripomienkové konanie novelu zákona o ochrane nefajčiarov. Mohla by vstúpiť do platnosti 1. januára 2013.
Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to povedal vedúci Odboru podpory zdravia ÚVZ Róbert Ochaba. Úrad chce zakázať v nákupných centrách fajčenie nielen tabakových výrobkov, ale tiež elektronických alebo bylinných cigariet, ktorých spôsob užívania je fajčenie.
"Obchodný dom je vymedzený uzavretý priestor, stály architektonický objekt, v ktorom chceme zamedziť šírenie tabakového dymu z kaviarní do iných priestorov nákupného centra,“ povedal Ochaba s dodatkom, že v nákupných centrách by sa malo fajčiť len v priestoroch, ktoré sú stavebne oddelené od zvyšku centra, aby škodlivé látky z dymu a dechtu neprenikli do priestorov pre verejnosť. Zákaz fajčenia by mal takisto platiť v areáloch škôl, základných či stredných ako aj v predškolských zariadeniach a v areáloch detských ihrísk.
„Pri tomto bode však budeme musieť definovať pojem areál,“ dodal. „Takisto chceme zamedziť, aby v stravovacích zariadeniach, kde sa fajčí a priestor je rozdelený na nefajčiarsky a fajčiarsky, dym prenikal z jednej časti do druhej, dvere budú musieť izolovať,“ informoval Róbert Ochaba. Posledným bodom v novele je zákaz fajčenia v areáloch divadiel, kín, výstavísk, múzeí alebo galérií, okrem priestorov, ktoré sú na fajčenie vyhradené. „Takisto by sme chceli zvýšiť sankcie za porušovanie tohto zákonu z 331 eur na 500 eur,“ dodal vedúci Odboru podpory zdravia ÚVZ SR.
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 31. máj za Deň bez tabaku. „Slovenská republika prijala v roku 2005 rámcový dohovor o kontrole tabaku a odvtedy musí plniť všetky aktivity s tým súvisiace,“ povedala dnes na tlačovej konferencii zástupkyňa hlavného hygienika SR Jana Hamade. Každoročne podľa jej slov zomiera na svete päť až šesť miliónov ľudí na následky tabaku, z čoho je 600-tisíc pasívnych nefajčiarov, preto sa tým treba zaoberať a vytvoriť účinnú legislatívu, ktorá by sa stala vhodným nástrojom na vytváranie podmienok na ochranu nefajčiarov.
V rámci Dňa bez tabaku budú Regionálne úrady verejného zdravotníctva, ktorých je 36, poskytovať poradenstvo, ako prestať fajčiť v rámci kampane „Prestaň fajčiť, daj si jablko“.
„Títo ľudia budú na námestiach, v radniciach, v mestských úradoch, v lekárňach, v nákupných centrách a tiež na peších zónach,“ informoval Ochaba s dodatkom, že sa budú snažiť celú problematiku poňať komplexne a nezameriavať sa len na fajčenie. „V rámci kampane Európskej komisie, ktorá v súčasnosti vrcholí a je zameraná na bývalých fajčiarov, ktorí budú pre iných príkladom, budeme merať tlak krvi, hodnotu cukru v krvi a informovať fajčiarov o postupoch, ako možno prestať fajčiť,“ dodal vedúci Odboru podpory zdravia Úradu verejného zdravotníctva SR Róbert Ochaba.