Začalo sa konanie voči Maďarsku, kritizované normy neupravia

TA3 TASR
19.9.2018 18:04

Rakúsko ako predsedajúca krajina Rady EÚ dostalo list predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, ktorým EP inicioval otvorenie konania voči Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o EÚ pre vážne porušenie princípov právneho štátu. Štátny tajomník rezortu spravodlivosti Pál Völner však v Budapešti novinárom oznámil, že kabinet odmieta upraviť kritizované právne normy z dôvodu, že chránia Maďarsko i Európu.

Začalo sa konanie voči Maďarsku, kritizované normy neupravia
SITA/AP

Normy chránia Európu

"Pozorne preštudujeme spis, zatiaľ je skoro povedať, kedy by sa mohlo uskutočniť prvé vypočutie," povedal rakúsky minister. Osobitnú správu o situácii v Maďarsku, podľa ktorej existuje jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušenia základných európskych hodnôt, na základe čoho je opodstatnené otvoriť voči Maďarsku konanie, schválili poslanci EP minulú stredu. Maďarská vláda už avizovala, že sa obráti na Súdny dvor Európskej únie, pretože v dvojtretinovom výsledku hlasovania o uvedenej správe neboli zohľadnené hlasy poslancov, ktorí sa zdržali hlasovania.

Maďarská vláda tiež pripravila odpoveď na list Európskej komisie v súvislosti s júlovým začatím konania komisie pre balík protimigračných zákonov označovaný ako "Zastavme Sorosa" a príslušnú úpravu ústavy. Štátny tajomník rezortu spravodlivosti oznámil, že kabinet odmieta upraviť kritizované právne normy z dôvodu, že chránia Maďarsko i Európu.

Experti ich považujú za sporné

EK iniciovala právne konanie voči Maďarsku 19. júla. Predchádzajúce konanie EK voči Maďarsku pre úpravu utečeneckých právnych noriem sa dostalo do súdnej fázy. Hovorca komisie Margaritis Schinas v júli povedal, že EK poslala maďarskej vláde oficiálny list s výzvou, čím sa začne právne konanie vo veci v júni schváleného balíka protimigračných zákonov a s ním súvisiacej novely ústavy. Dodal, že ustanovenia týchto právnych noriem považujú experti komisie za sporné z viacerých hľadísk.

Bruselský orgán sa súčasne s týmto krokom obrátil aj na Súdny dvor Európskej únie vo veci právnych noriem regulujúcich utečeneckú otázku, čím sa konanie iniciované koncom roku 2015 dostalo do tretej etapy. Poslanci maďarského parlamentu schválili 20. júna návrh balíka zákonov na potlačenie migrácie, podľa ktorých je možné napomáhanie a podporu ilegálneho prisťahovalectva trestne stíhať. Opozícia, ale aj niektoré medzinárodné organizácie vládny návrh balíka zákonov ostro kritizovali.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok