Dohodnú sa nezmieriteľní? Prezident vyzýva na konsenzus

Dohoda medzi Srbskom a Kosovom, ktorá je predpokladom pre vstup oboch krajín do Európskej únie, sa bude rodiť iba veľmi ťažko. Priština ju vraj podpíše len vtedy, ak Srbsko uzná nezávislosť Kosova. Belehrad ale tvrdí, že to nikdy neurobí. Srbský prezident Alexandar Vučič tiež vyhlásil, že ak obe krajiny dohodu uzavrú, Srbsko sa v roku 2025 musí stať členom Európskej únie.

Vyzval na spoločnú reč

Kosovský prezident Hasim Thaci vyzval politické strany, aby urýchlene dospeli ku spoločnej stratégii pre rokovania o normalizácii vzťahov so Srbskom. Podľa Thaciho je to jediná cesta, ako sa Kosovo môže stať členom EU, informovala agentúra AP.

Thaci vyzval znesvárených kosovských politikov, aby čo najskôr našli spoločnú reč pri zostavovaní tímu vyjednávačov pre rokovania s Belehradom. Európska Únia dáva jasne najavo, že neprijme do svojich radov Kosovo ani Srbsko, pokiaľ si neurovnajú vzájomný konflikt. Kosovský prezident uviedol, že obe krajiny čakajú náročné rozhovory o demarkácii 430 kilometrov dlhých vzájomných hraníc. "Bez zavŕšenia tohto procesu nemôže dôjsť k vzájomnému uznaniu," zdôraznil prezident.

Opozícia nechce výmenu území

Opozičné strany odmietli nedávne Thaciho vyjadrenie o možnej "úprave hraníc" so Srbskom, hoci samotný prezident odmieta akékoľvek delenie územia Kosova. Ako konkrétne by si takúto úpravu predstavoval, nie je jasné. Kosovská opozícia v stredu poslala list šéfke diplomacie EÚ Federice Mogheriniovej, v ktorom sa píše, že Thaci v tejto otázke nezastupuje postoje obyvateľov Kosova. Akákoľvek prípadná výmena území je podľa opozície neprijateľná, lebo by ohrozila mier v oblasti.

Časť južného Srbska (Preševské údolie) osídleného prevažne etnickými Albáncami by - podľa názoru niektorých kosovských i srbských predstaviteľov - mohla pripojená ku Kosovu výmenou za oblasť severného Kosova, v ktorej dominujú etnickí Srbi.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá