KDH o odchode Lipšica a Žitňanskej: Sme sklamaní a oklamaní

28.5.2012 15:29

Predseda KDH Ján Figeľ spolu s najvyššími predstaviteľmi strany cítia sklamanie z toho, že podpredsedovia Daniel Lipšic a Jana Žitňanska odišli "bez relevantných dôvodov."

KDH o odchode Lipšica a Žitňanskej: Sme sklamaní a oklamaní
Foto: SITA

KDH je podľa Figeľa sklamané, že Daniel Lipšic a Jana Žitňanská odišli z KDH bez uvedenia relevantných dôvodov. Ako povedal KDH im dalo dôveru na kandidátke a dva mesiace po voľbách odišli. „Voliči KDH sú oklamaní, lebo nepovedal, že keď ho budú krúžkovať, že odíde,“ povedal.

Upozornil, že Lipšic odišiel mesiac pred snemom, ktorý je priestorom pre novú a lepšiu víziu. Podľa Figeľa odchod dvojice poslancov je pre KDH výzvou. "To nie je o úľave," vyhlásil s tým, že vznikne priestor na tvorivý pokoj na ponuku riešení pre Slovensko.

Figeľa mrzí trieštenie pravice. Uviedol, že Lipšic mu telefonoval v sobotu večer, že sa chce stretnúť pred nedeľňajšou tlačovou besedou, lebo mu chcel oznámiť rozhodnutie. Figeľ bol však ďaleko od Bratislavy. Daniel Lipšic a Jana Žitňanská oznámili odchod z KDH v nedeľu s tým, že sa poslaneckého mandátu nevzdajú. „Ja by som z KDH neodišiel, pretože je to proti vernosti a vytrvalosti. Mandát je spojený so značkou. Ak by som hypoteticky odišiel, ja by som sa mandátu vzdal,“ komentoval ich rozhodnutie Figeľ.

KDH malo a má podľa Figeľa svoje sny. Ponúkali ich Slovensku a úspešne ich realizovalo. Prvý bol o slobode a demokracii. Upozornil, že lídri hnutia zápasili o slobodu s komunizmom a mečiarizmom. „Bol to úspešný zápas,“ konštatoval. Druhý sen bol o európskej hviezdičke. „Dnes je Slovensko súčasťou EÚ a NATO,“ povedal. Tretím snom je zodpovedné Slovensko. Aj naďalej budú kresťanskí demokrati aktívni a lídrami v boji s korupciou, ako boli aj v čase pred príchodom Lipšica do hnutia. „KDH bude bojovať za zákonnosť a vymožiteľnosť práva,“ dodal.

Poslanec Radoslav Procházka, ktorého meno sa s takzvaným Lipšicovým krídlom v strane dlhodobo spájalo, sa na tlačovej besede takmer ako jediný poslanec KDH neobjavil. Figeľ to odôvodnil aj jeho pracovnými povinnosťami. Procházka podľa neho zostáva v strane.

Atmosféra počas rokovania predsedníctva

Politológ Baránek o posledných udalostiach u sociálnych demokratov

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok