V Lhase sa upálili mladí Tibeťania, Čína prerušila komunikáciu

TASR
28.5.2012 10:34

Dvaja mladí Tibeťania sa v nedeľu popoludní miestneho času podpálili pred budhistickým chrámom Džókhang v tibetskej metropole Lhasa. Oznámila to na svojej stránke rozhlasová stanica Hlas Ameriky (VOA) s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované zdroje.

V Lhase sa upálili mladí Tibeťania, Čína prerušila komunikáciu

Podľa týchto zdrojov na miesto incidentu okamžite prišli príslušníci bezpečnostných zložiek s protipožiarnym vybavením. Oboch mladých mužov uhasili a následne odniesli na neznáme miesto. Predpokladá sa, že jeden z Tibeťanov ešte predtým zomrel.

Mladíci muži žili nejakú dobu v Lhase, kde pracovali v jednej reštaurácii, informoval VOA. Zdroje v Tibete VOA potvrdili, že svedkom sa podarilo incident odfotografovať, ale zábery nemohli zverejniť, pretože čínske úrady okamžité prerušili komunikačné kanály s okolitým svetom. Vlna sebaupálení sa začala v marci 2011. Napätie sa zvýšilo po tom, ako Čína opäť zakázala mnohým Tibeťanom zapojiť sa do náboženských aktivít, najmä počas posvätného budhistického mesiaca Saga Dawa (známeho aj ako Vesak), ktorý sa tento rok začal 21. mája.

Za viac ako rok je známych 35 aktov sebaupálenia Tibeťanov, z ktorých sa najmenej 24 skončilo smrťou, uviedla agentúra Reuters. Tridsaťštyri incidentov sa stalo v čínskych provinciách obývaných Tibeťanmi, najmä v provincii S'-čchuan. Nedeľňajší prípad je len druhý, ktorý sa stal priamo na území Tibetskej autonómnej oblasti a prvý v Lhase. Peking nazýva ľudí, ktorí sa podpália, "teroristami" a zločincami a obviňuje exilových Tibeťanov a v exile žijúceho tibetského duchovného vodcu dalajlámu, že ich k tomu podnecuje. Dalajláma vidí príčinu v "bezohľadnej politike" Číny.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok