Klaus vidí nástupcu, za prezidenta chce niekdajšieho rivala

Klaus vidí nástupcu, za prezidenta chce niekdajšieho rivala
Zdroj foto:
Václav Klaus a Miloš Zeman boli niekdajší nezmieriteľní rivali, v posledných rokoch sa však navzájom chvália. Podľa Klausa, ktorý už nemôže kandidovať na českého prezidenta, by bol Zeman jeho vhodným nástupcom.

Český prezident Václav Klaus pre Mladú frontu Dnes nepriamo podporil prezidentskú kandidatúru Miloša Zemana. "Miloša Zemana považujem za významnú osobnosť českej politiky, s čím som sa nikdy netajil. Jeho prezidentskú kandidatúru považujem za logické vyústenie jeho politickej i životnej dráhy. O prezidentskú kandidatúru by sa podľa môjho názoru mali uchádzať ľudia, ktorí pre našu krajinu niečo vykonali. Miloš Zeman medzi nich patrí," uviedol Klaus.

Podľa denníka Klaus naráža na to, že ČSSD a ODS ešte stále lavírujú okolo výberu svojich kandidátov do súboja o Pražský hrad. Zemana Klaus týmto vyjadrením potešil. "Beriem to ako vyjadrenie sympatií. Pre mňa je dôležitá podpora výrazných osobností a prezident Klaus bezpochyby výraznou osobnosťou je," citovala ho MfDnes.

Denník cituje výsledky prieskumu agentúry Factum Invenio, v ktorom skončil Zeman na treťom mieste s 12-percentnou podporou za nezávislými Janom Fischerom a Janom Švejnarom, ktorý zatiaľ svoju kandidatúru neoznámil. Klausova nepriama podpora môže bývalému českému sociálnodemokratickému premiérovi a významnému porevolučnému politikovi Zemanovi výrazne pomôcť. Zeman už raz na post prezidenta Českej republiky kandidoval v roku 2003, ale neuspel.

Odvtedy sa zmenil volebný zákon a Česi si budú prvýkrát voliť prezidenta priamo. Klaus už tretíkrát kandidovať nemôže.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá