Lídri diskutovali o mierovej zmluve, sporia sa však o ostrovy

Rusko a Japonsko možno podpíšu mierovú zmluvu, ktorú stále neuzavreli od konca druhej svetovej vojny. Krajiny sa sporia o tichomorské Kurilské ostrovy, ktoré patrili pôvodne Japonsku, niekdajší Sovietsky zväz ich ale v roku 1946 anektoval. Lídri oboch štátov na stretnutí vo Vladivostoku vyhlásili, že k textu mierovej zmluvy sú veľmi blízko.

Pokračujú v úsilí

Rusko a Japonskom nepodpísali mierovú zmluvu od druhej svetovej vojny pre spor o tichomorské Kurilské ostrovy, ktoré Japonsko nazýva Severné teritóriá. "Dotkli sme sa problému mierovej zmluvy," uviedol Putin po stretnutí s Abem vo Vladivostoku.

O tejto otázke sa podľa ruského prezidenta diskutuje celé desaťročia a "bolo by naivné si myslieť, že sa to dá vyriešiť za jednu noc". "Sme však pripravení pokračovať v úsilí nájsť riešenia prijateľné pre Rusko aj Japonsko," dodal podľa agentúry DPA s tým, že tretia bilaterálna obchodná misia na tieto ostrovy sa uskutoční do konca roka.

Problém unesených občanov

Japonský premiér Abe tiež uviedol, že šéf Japonských sebaobranných síl navštívi v októbri Rusko. Dodal, že je nevyhnutné vyriešiť problém unesených japonských občanov Severnou Kóreou a pre túto snahu získal aj Putinovu podporu.

Počas Putinovej návštevy v Japonsku v decembri 2016 sa obaja lídri dohodli, že začnú dialóg zameraný na spoločné ekonomické projekty na Ruskom kontrolovaných Kurilských ostrovoch. Odvtedy však došlo iba k veľmi malého posunu. Ostrovy, ležiace severne od Hokkaida, obsadili sovietske vojská v posledných dňoch druhej svetovej vojny, pričom prinútili odísť 17.000 japonských obyvateľov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá