Politológovia: Lipšic má výhodu, ale čakajú ho problémy

SITA
27.5.2012 13:37

Odchod Lipšica a Žitňanskej naznačuje, že obaja zrejme nepovažujú KDH za stranu, ktorá dokáže presadiť ich predstavy o politike, myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.

To, čo bude nasledovať, povedie podľa jeho slov k ešte väčšej fragmentácií stredopravej časti politického spektra. "Čo to bude za subjekt je otázne, lebo máme tri strany, ktoré sa definujú ako demokratickokresťanské alebo kresťanské. To sú dve relevantné a jedna nerelevantná - KDH, SDKÚ-DS a KDS. Myslím si, že nová strana bude mať problém získať určitú podporu voličov, dostatočnú na vstup do parlamentu. On sa dosť zviditeľňoval svojimi aktivitami v KDH v minulosti, aj vo vládnych pozíciách, čiže má určitý bonus," povedal Mesežnikov. Lipšic je podľa neho výraznou postavou slovenskej politickej scény, pričom sa už raz v podobnej situácií ocitol, keď z KHD odišla skupina okolo Vladimíra Palka, vtedy však v strane zotrval. Teraz ho však zrejme situácia dotlačila k tomu, aby zo strany odišiel.

"V KDH to bude zrejme trošku napäté, lebo určite nejaká sebareflexia nastať musí. Týka sa to aj volebného výsledku, ktorý je mimochodom stabilný, lebo KDH získava stále osem percent, nedá sa to považovať za neúspech, aj keď nádeje boli väčšie. No teraz už budú musieť nejako zreflektovať, čo sa stalo, aj s Danielom Lipšicom, pretože on je jeden z najpopulárnejších politikov v KDH. Ale či to vyvolá nejaký pohyb smerom k vystúpeniu ďalších ľudí zo strany, si nie som istý," uzavrel Mesežnikov.

Politológ Juraj Marušiak pripomenul, že odchod Lipšica z KDH bol avizovaný už dávnejšie a mediálna príprava na tento krok prebiehala veľmi dlho. Lipšic podľa neho dal už pred voľbami najavo, že svoju politickú budúcnosť so stranou KDH nespája, preto by bolo skôr podivuhodné, keby sa do tohto kroku nepustil. "Zdá sa, že mu to zatiaľ celkom nevyšlo podľa jeho predstáv, čo sa týka spojenia s Ivetou Radičovou. Aj keď si myslím, že to ešte nie je stratené, keďže ona už niekoľko krát avizovala svoj odchod z najvyššej politiky a to preto, aby sa do nej opäť vrátila v nejakej podobe," konštatoval Marušiak. Politológ verí, že nová strana môže mať šancu na úspech, tým skôr, že v ďalších politických subjektoch panuje nespokojnosť s volebným výsledkom a doterajším pravicovým establishmentom.

"Lipšic sa zatiaľ môže prezentovať ako človek, ktorý nie je nejak bezprostredne spojený so žiadnymi kauzami, to isté platí pre Janu Žitňanskú. Tento moment je dosť dôležitý pri zakladaní novej strany a mám pocit, že Lipšic naschvál hral takú hru solitéra v KDH, aby sa dokázal dištancovať od straníckych elít, ktoré sú značne skompromitované, hlavne od ľudí, ktorí KDH reprezentujú dlhší čas a neprispeli k zlepšeniu preferencií tej strany," dodal Marušiak.

Budúcnosť KDH podľa neho môže byť dosť problematická, v lepšom prípade pôjde o pokračovanie doterajšej stagnácie, v horšom prípade môže skončiť volebnou katastrofou. Prepad strany mimo parlamentu pripúšťa Marušiak v prípade, ak sa KDH nespamätá a nevymení opotrebovaných predstaviteľov, ktorí nie sú schopní vystúpiť s niečím novým.

 

prochazka.jpg

Procházku mrzí rozhodnutie Lipšica a Žitňanskej, no rozumie mu

V KDH budú veľmi chýbať. Obom prajem úspech, zaslúžia si ho. Mňa osobne teraz viac než tvorba nejakých honosných vízií zaujíma to, ako ľudí, ktorí už dnes s vyplazenými jazykmi živia okrem svojich rodín aj tento štát, ochrániť pred odhodlaním vlády nakladať im nové a nové bremená," povedal dnes pre agentúru SITA Procházka. Ten však naďalej zostáva v KDH.

Podľa podpredsedu KDH Pavla Abrhana sa krokom Lipšica a Žitňanskej bude v pondelok zaoberať predsedníctvo hnutia a následne vedenie zaujme stanovisko.

Poslanec NR SR za KDH Martin Fronc dôvody odchodu Lipšica a Žitňanskej nepozná. Upozornil však, že KDH počas svojej 22-ročnej existencie zažilo viacero odchodov špičkových politikov. „Som presvedčený, že KDH pôjde ďalej svojou cestou,“ konštatoval.

KDH podľa europoslanca za KDH Miroslava Mikolášika ponúklo v ostatných voľbách 13 štyridsiatnikov v prvej dvadsaťšestke, pričom upozornil, že je to viac mladých ľudí ako mal Smer-SD. „Dvaja z nich sú Lipšic a Žitňanská. Isteže, sú to významní ľudia, ktorí sú známi verejnosti, ale nie sú jediní. KDH dokázalo vždy skĺbiť skúsenosť s mladou krvou. Aj na príklade Radoslava Procházku sa to jasne ukázalo,“ povedal Mikolášik dnes pre agentúru SITA. Pripomenul, že KDH už zažilo odchod Vladimíra Palka a predtým Mikuláša Dzurindu a nikdy to nebol koniec KDH. Naopak, vždy sa dokázalo zomknúť a ponúknuť voličom kvalitnú kresťanskodemokratickú politiku. „Dzurindove spojenie s liberálnymi politikmi viedlo k tomu, že jeho strana nebola viac kresťanská, ale z 90 percent liberálna a preto nemala vnútornú silu a šťavu kresťanských ideálov, ktorú KDH určite má. Tak aj Dzurindova strana dopadla v posledných voľbách,“ odkázal Mikolášik Lipšicovi. Pričom poukázal aj na príklad Vladimíra Palka, ktorí je podľa neho hodnotový človek, ale „prílišné zahľadenie do seba si občania povšimli a jeho koncept nezískal väčšiu podporu". „Lipšicovi prajem, aby vždy dôsledne presadzoval ideály, ktoré boli prioritou kresťanských politikov,“ dodal europoslanec.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok