Na Japonsko udrel najsilnejší tajfún za posledné desaťročia

Najmenej šesť mŕtvych a vyše 160 zranených je v Japonsku po vyčíňaní tajfúnu Čebi. Viac ako milión ľudí dostalo od úradov odporúčanie na evakuáciu. Podľa agentúry Kyodo ide o najsilnejší tajfún, ktorý sa prehnal krajinou za posledných 25 rokov.

Tajfún Čebi zasiahol západné Japonsko. Spôsobil prudké dažde a silný vietor, čo si vyžiadalo zrušenie 600 letov a stoviek vlakových spojení. Krátko popoludní miestneho času v poradí 21. tajfún tejto sezóny zasiahol južnú časť prefektúry Tokušima, približne 600 kilometrov juhozápadne od Tokia, informoval japonský meteorologický ústav JMA. Búrka postupovala na severovýchod rýchlosťou 55 km/h.

Sprievodné vetry dosahovali rýchlosť 162 km/h, v nárazoch až 216 km/h. Predpoludním priniesol tajfún za jednu hodinu 83 milimetrov zrážok meste Kamikacu a 80 milimetrov v Higašikagawa na juhozápade ostrova Šikoku, informoval japonský kanál NHK. 

Meteorologický ústav predpovedal do stredy obeda zrážky v objeme 400 milimetrov v oblastiach Kinki a Kantó, kam patrí aj hlavné mesto Tokio, a 500 milimetrov v oblasti Tókai na pobreží Tichého oceánu, 120 kilometrov severovýchodne od Tokia. Začiatkom júla sužovali západné Japonsko prudké dažde. Spôsobili zosuvy pôdy a záplavy a zničili domy a cesty. S 226 obeťami na životoch a desiatimi nezvestnými sú najničivejšou prírodnou katastrofou za posledných 30 rokov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá