Požiar všetko zničil, v brazílskom múzeu zostali len meteority

4.9.2018 06:58

Obrovský požiar, ktorý zachvátil Národné múzeum v brazílskom Riu de Janeiro, zničil takmer celú zbierku artefaktov nevyčísliteľnej hodnoty. Plamene nepoškodili zrejme len meteority, ktoré sú odolné voči vysokým teplotám.

Požiar všetko zničil, v brazílskom múzeu zostali len meteority

20 miliónov predmetov vrátane múmií

"Všetko je preč," vyhlásil pre denník Folha de Sao Paulo muzeológ Marco Aurelio Caldas, jeden z mála ľudí, ktorí vstúpili do vyhorenej budovy. V múzeu sa nachádzalo okolo 20 miliónov predmetov vrátane egyptských múmií a grécko-rímskych artefaktov či najstaršej ľudskej lebky nájdenej na západnej pologuli - ale požiar prežili asi len meteority. Televízne zábery z nedele zachytávali v plameňoch takmer celú historickú budovu múzea vo štvrti Sao Cristovao.

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) vyjadrila žiaľ nad stratou nesmierne cennej zbierky, ktorá patrila "celému ľudstvu". UNESCO ponúklo Brazílii pomoc svojich expertov na ochranu a zachovanie kultúrneho dedičstva, uviedla generálna riaditeľka organizácie Audrey Azoulayová.

Tragédia pre brazílsku kultúru

Budova slúžila ako múzeum od roku 1892, predtým boli jeho priestory rezidenciou portugalskej kráľovskej a neskôr brazílskej cisárskej rodiny. "Je to tragédia pre brazílsku kultúru," povedal pre stanicu GloboNews riaditeľ múzea Paulo Knauss.

Prezident Temer označil nedeľu za "smutný deň pre všetkých Brazílčanov""Dve storočia práce, skúmania a poznania sú preč," konštatoval vo svojom vyhlásení na Twitteri. Národné múzeum v Riu de Janeiro je najstaršou vedeckou inštitúciou v Brazílii a najväčším prírodovedným a etnologickým múzeom v Latinskej Amerike. Plamene pohltili takmer všetky časti jeho trojposchodovej budovy v čase, keď už boli expozície zatvorené. Zranenia osôb v súvislosti s požiarom neboli hlásené.

Požiar zrejme zapríčinil teplovzdušný balón

V múzeu sa nachádzala aj takmer 12.000 rokov stará kostra ženy prezývanej Luzia, ktorá je údajne jednou z najstarších kostier, aké kedy našli v Južnej aj Severnej Amerike. Požiar zrejme zapríčinil teplovzdušný balón bez posádky, ktorý mohol pristáť na streche múzea, alebo skrat v jeho audiovizuálnom laboratóriu, dodal denník Folha de Sao Paulo.

Minister kultúry Sérgio Sá Leitao v televíznom interview upozornil na "roky zanedbávania" pri údržbe budovy. Veliteľ hasičov Roberto Rodabey uviedol pre denník O Globo, že budova nemala dostatočný systém na zistenie a prevenciu požiarov. S plameňmi bojovalo okolo 80 hasičov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok