Boss po rokoch mieril na slobodu. Jeho prepustenie zrušili

Aktualizované:
Niekdajší údajný boss košického podsvetia Dušan "Borža" Borženský, odsúdený za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd, si mal po 18 rokoch užívať slobodu. Zostáva však za mrežami. Krajský súd v Košiciach zrušil jeho prepustenie.

Prokurátor podal sťažnosť

Krajský súd v Košiciach zrušil uznesenie Okresného súdu Košice II, ktorý v júli vyhovel žiadosti odsúdeného o podmienečné prepustenie na slobodu. Borženský dosiaľ strávil za mrežami 18 rokov, odsedieť si má celkovo 23-ročný trest.     

Proti rozhodnutiu okresného súdu z 9. júla podal prokurátor sťažnosť. Krajský súd podľa jeho hovorkyne Anny Pančurovej "zrušil napadnuté uznesenie a okresnému súdu uložil, aby vo veci znovu konal a rozhodol". "Proti tomuto uzneseniu ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný," informovala Pančurová.

TOP videá

Chcel sa uplatniť v Anglicku

Odsúdený, známy pod prezývkou Borža, bol v minulosti označovaný za bossa košického podsvetia. Okresný súd sa vo svojom rozhodnutí o podmienečnom prepustení opieral o pozitívne odporúčanie väzenského ústavu, znalecký posudok psychologičky, záruky občianskeho združenia Maják nádeje, ako aj výpoveď samotného odsúdeného. Okresný súd zároveň určil Borženskému sedemročnú skúšobnú dobu.     

Borženský požiadal o podmienečné prepustenie tretíkrát, dvakrát žiadosť stiahol. Argumentoval tým, že oľutoval svoju trestnú činnosť, chce viesť riadny život, pracovať a venovať sa dcére a priateľke. Poukazoval zároveň aj na svoje dobré správanie v ústavoch na výkon trestu. "Rozhodne chcem žiť plnohodnotne a čestne," povedal pred súdom. Po prepustení plánuje s pomocou známeho získať prácu v Anglicku.     

Na súhrnný 23-ročný trest bol Borženský v minulosti odsúdený za spoluúčasť na vraždách Jána Kromku a Karola Kolárika. Priznal sa k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000, pričom uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Okresný súd Košice I ju v marci tohto roka schválil, pričom upustil od uloženia súhrnného trestu vzhľadom na predchádzajúci výnimočný trest v prípade uvedených dvoch vrážd.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá