Koniec posúvania hodiniek? Brusel navrhol zrušenie letného času

Hlasovanie tisícok Európanov sa skončilo jednoznačným výsledkom. Vyše 80 percentám sa nepáčilo posúvanie letného a zimného času a radi by ho počas celého roka zjednotili. Na výsledky ankety teraz reaguje aj Európska komisia. Predseda EK Jean-Claude Juncker uviedol, že Európska komisia navrhne zrušenie letného času v Európskej únii.

K otázke letného času sa vyjadrilo viac ako 4,6 milióna občanov členských krajín EÚ. V online hlasovaní, ktoré spustila eurokomisia 4. júla, boli respondenti dopytovaní, či si prajú zrušenie letného času. Výzva vyjadriť sa k tejto záležitosti bola adresovaná európskym občanom, rôznym zainteresovaným stranám (podniky, zamestnávatelia) a verejným orgánom. Exekutíva EÚ sa tak rozhodla konať na základe početných žiadostí občanov, Európskeho parlamentu a niektorých členských štátov Únie.

Letná konzultácia so širokou verejnosťou je súčasťou prehodnotenia smernice EÚ o letnom čase. Hlavným cieľom bolo preskúmať, či by sa súčasné pravidlá o striedaní zimného a letného času mali zmeniť alebo nie. Prípadnú reformu by musel schváliť Európsky parlament, ako aj Rada EÚ.

Vo väčšine členských štátov Únie je letný čas dlhoročnou tradíciou, ktorá siaha až do obdobia prvej a druhej svetovej vojny, respektíve do čias ropnej krízy 70. rokov 20. storočia, keď bolo hlavným účelom letnéhočasu šetriť energiu. Letnýčas na úrovni EÚ funguje od 80. rokov minulého storočia.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá