Poukazy sú priorita, tvrdí Danko. Bez nich nepodporí rozpočet

TA3 SITA
28.8.2018 16:12

Tému rekreačných poukazov, s ktorou prišli národniari zo SNS, zrejme čakajú ďalšie rokovania o jej konečnej forme. Pripustil to aj predseda SNS Andrej Danko po utorňajšom stretnutí so zástupcami odborárov. Tvrdí, že návrh zákona rozpošlú zamestnávateľom aj odborárom a budú čakať na ich dodatočné pripomienky k vykonateľnosti tohto opatrenia.

Odborári majú pochybnosti

"Budeme diskutovať s každým, kto bude mať relevantné pripomienky," uviedol na tlačovej konferencii Danko. Samotní odborári pritom z utorňajšieho rokovania odchádzali s miernymi rozpakmi. Síce tvrdia, že každý návrh, ktorý smeruje k zlepšovaniu benefitov pre zamestnancov vítajú, majú pochybnosti o vykonateľnosti rekreačných poukazov najmä v štátnej či verejnej správe. Otázne je to najmä v citlivých sektoroch ako školstvo či zdravotníctvo. Väčšinu rekreačných poukazov má totiž financovať zamestnávateľ. "Dôležité je financovanie, kde sa nájdu peniaze. Vnímame to ako ústretový krok, ale realizácia je v nedohľadne," škonštatoval po stretnutí šéf školských odborov Pavel Ondek. Skepticky sa na návrh v tomto smere pozerá aj predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.

Predseda národniarov Andrej Danko však o rekreačných poukazoch hovorí ako o svojej priorite, bez ktorej neprejde v parlamente ani štátny rozpočet. Tvrdí, že v koalícii sa na tejto téme s partnermi dohodol, preto sa budú musieť nájsť aj zdroje na jej financovaní v štátnej a verejnej správe. "Je to pre mňa principiálna vec. Ja chcem, aby ľudia mali rekreačné poukazy. Je to podmienkou schválenia rozpočtu zo strany SNS," dodal.

Danko o návrhu diskutoval už aj v pondelok so zástupcami Klubu 500 či podnikateľmi v cestovnom ruchu. Po tomto rokovaní padali na návrh rekreačných poukazov predovšetkým pochvalné vyjadrenia. Nie všetkým zamestnávateľom sa však nápad národniarov s rekreačnými poukazmi pozdáva. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení totiž vyjadrila prekvapenie nad tým, že poskytovanie poukazov má byť pre všetky firmy s 50 a viac zamestnancami povinné.

Vydávanie poukazov malo byť dobrovoľné

"Podľa verejne dostupných informácií mal systém rekreačných poukážok fungovať na dobrovoľnej báze, sme preto zaskočení, že sa má zrazu jednať o povinnosť. Ide o ďalší krok proti podnikateľom, kde pôvodnú dobre mienenú myšlienku zabíja povinnosť. Pre spoločnosti by to znamenalo výrazné zvýšenie nákladov," uviedla asociácia vo vyhlásení. Systém odmeňovania a benefitov má byť podľa zamestnávateľov internou záležitosťou každého podnikateľského subjektu, a nie prikázaný vládnym rozhodnutím. Zároveň tvrdia, že na pondelňajšie stretnutie, po ktorom zazneli pozitívne ohlasy, asociácia pozvaná nebola.

"Stretnutie sa konalo len s vytipovanými zamestnávateľmi, od ktorých sa očakávalo pozitívne vyjadrenie. S týmto stanoviskom sa rozhodne nestotožňujeme a nepovažujeme ho za reprezentujúce väčšinu zamestnávateľov na Slovensku," dodáva AZZZ.

Nápad zavedenia rekreačných poukazov ako taký pritom zamestnávatelia neodmietajú. Požadujú však, aby bolo ich vydávanie dobrovoľné. Za dôležité považujú aj to, aby bola zjednodušená administrácia rekreačných poukážok na strane zamestnávateľov ako aj hotelov a penziónov. "Uvedený model podpory cestovného ruchu môže rozhýbať domáci turizmus a zatraktívniť dovolenkovanie v krajine," konštatuje sa vo vyhlásení asociácie.

Systém rekreačných poukazov má podľa návrhu SNS fungovať na princípe stravných poukážok. Maximálna suma rekreačného poukazu má byť 500 eur, môže byť však aj nižšia. Z celkovej sumy má pritom 55 % preplatiť zamestnávateľ, zvyšných 45 % si uhradí zamestnanec. Výdavky zamestnávateľa na rekreačné poukazy majú byť daňovo a odvodovo zvýhodnené. Vydávať sa poukazy nemajú automaticky, ale po požiadaní zo strany zamestnanca. Využívať by ich mohli aj živnostníci na rovnakých princípoch ako stravné poukážky.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok