Vettel triumfoval na VC Belgicka, Hamiltona predstihol už v úvode

TA3 SITA
26.8.2018 21:31

Sebastian Vettel na Ferrari sa stal víťazom Veľkej ceny Belgicka. Nemecký jazdec dosiahol už 52. prvenstvo v kariére a v ich počte sa dostal pred Francúza Prosta na 3. miesto historického poradia.

52. víťazstvo v kariére

Vettel oslavuje piate prvenstvo v tejto sezóne a celkovo 52. v kariére. V historickom rebríčku v počte víťazstiev sa osamostatnil na treťom mieste od francúzskeho štvornásobného majstra sveta Alaina Prosta. Rodák z Heppenheimu Vettel ziskom plného počtu bodov skresal odstup na vedúceho Hamiltona v šampionáte na 17 bodov. Ferrari zvíťazilo na VC Belgicka po deviatich rokoch, predchádzajúcim víťazom bol Fín Kimi Räikkönen, ktorý nedeľňajšie preteky nedokončil. Už o týždeň sa uskutoční Veľká cena Talianska na okruhu v Monze.

"Mal som skvelý štart, Lewis ma vytlačil na ľavú stranu, ale vedel som, že moja šanca príde o niečo neskôr na vrchole kopca. Načasovanie bolo dôležité, predviedol som to perfektne. Takisto mi vyšiel aj reštart po odchode bezpečnostného vozidla a potom to už boli hladké preteky," znela prvá reakcia Vettela. "Robil som, čo som vedel a mohol, ale Sebastian ma na začiatku predbehol, akoby som tam ani nebol. Musíme ďalej tvrdo pracovať, aby sme dohnali stratu," dodal Hamilton.

Výsledky - Veľká cena Belgicka F1 - Spa-Francorchamps - nedeľa (po 44 kolách): 1. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 1:26:50,253 h, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +11,061 s, 3. Max Verstappen (Hol.) Red Bull +31,372, 4. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes +1:03,605 min, 5. Sergio Pérez (Mex.) Force India +1:11,023, 6. Esteban Ocon (Fr.) Force India +1:19,520

Poradie MS (po 13 z 21 pretekov): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 231 bodov, 2. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 214, 3. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 146, 4. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes 144, 5. Max Verstappen (Hol.) Red Bull 120, 6. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 118
Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 375 bodov, 2. Ferrari 360, 3. Red Bull 238, 4. Renault 82, 5. Haas 76, 6. McLaren 52

Pre Vettela bez problémov

V prvej zákrute La Source prišlo k zrážke Hülkenberga, Alonsa a Leclerca a preteky sa pre nich skončili. V následnej pasáži sa Vettel stihol dostať pred Hamiltona a na trať vyšlo bezpečnostné vozidlo. Smolu mal Räikkönen, ktorý musel po defekte zájsť do boxov. Po reštarte Vettel odolal útoku od Hamiltona a zakrátko už bol mimo ohrozenia systémom DRS. Dopredu sa dral Verstappen, predbehol oba monoposty Force India a v 10. kole bol na treťom mieste. Aj Bottas štartujúci zo 17. pozície bol pri chuti, v 17. kole mu patrila už 9. priečka.

V polovici pretekov sa ako prvý vybral vymeniť pneumatiky druhý Hamilton, po ňom šiel do boxov aj Vettel. Nemec sa vrátil na prvom mieste, pred Hamiltonom mal náskok 1,7 sekundy, ktorý časom narástol na 5 sekúnd. Do konca pretekov sa Nemcov náskok zdvojnásobil a bez problémov si pripísal piate víťazstvo v tomto roku.