Politické vydieranie? USA rušia miliónovú pomoc Palestínčanom

Americký prezident Donald Trump zrušil finančnú pomoc vo výške 200 miliónov dolárov určenú Palestínčanom a nariadil, aby bola použitá na iné účely. Informovala o tom v noci na sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na oficiálne zdroje z Bieleho domu. Palestína označila krok Washingtonu za zneužitie humanitárnej pomoci na politické vydieranie.

Táto suma bola pôvodne naplánovaná v roku 2017 a mala ísť na humanitné programy v Predjordánsku a pásme Gazy. Americká administratíva však teraz vyhlásila že sa chce presvedčiť, či jej finančné prostriedky "sú skutočne využívané v národnom záujme Spojených štátov a majú význam pre amerického daňového poplatníka".

Trumpova vláda rozhnevala tento rok palestínskych Arabov, keď presťahovala veľvyslanectvo USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema. Palestínčania sa totiž ešte stále nádejajú, že východný Jeruzalem bude raz hlavným mestom ich budúceho štátu. Predjordánsko - čiže západný breh rieky Jordán - a východnú časť Jeruzalema obsadil Izrael počas tzv. šesťdňovej vojny v roku 1967.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá