Nerobíme pokrok. Trump nariadil Pompeovi, aby odložil cestu do KĽDR

Nerobíme pokrok. Trump nariadil Pompeovi, aby odložil cestu do KĽDR
Zdroj foto: SITA/AP
Prezident USA Donald Trump nariadil ministrovi zahraničných vecí Mikeovi Pompeovi, aby odložil ohlásenú cestu do Severnej Kórey, pretože v denuklearizácii Kórejského polostrova "nerobíme dostatočný pokrok". Informovala o tom tlačová agentúra AP.

(Ne)šťastné rozhodnutie?

Trump na Twitteri ďalej napísal, že neverí, že Čína v súčasnosti pomáha v snahách o odstránenie severokórejského programu na výrobu jadrových zbraní tak, ako pomáhala v minulosti. Dôvodom je podľa Trumpa stupňujúci sa tlak Spojených štátov na Čínu v oblasti obchodu. "Minister Pompeo sa teší na cestu do Severnej Kórey v blízkej budúcnosti, s najväčšou pravdepodobnosťou po tom, keď sa vyriešia naše obchodné vzťahy s Čínou. Medzitým chcem predsedovi Kimovi poslať svoje najvrúcnejšie pozdravy a vyjadriť mu úctu. Teším sa, že ho čoskoro uvidím," uviedol v piatok v tweete americký prezident.

Južná Kórea označila rozhodnutie Washingtonu odložiť Pompeovu cestu za nešťasté. Vo vyhlásení rezortu diplomacie v Soule sa píše, že snažiť sa o "podstatný pokrok" v denuklearizácii je pre oboch spojencov - Kóreu a USA - tou najdôležitejšou vzájomnou vecou. Informuje o tom agentúra AP.

Výzva na "úplnú denuklearizáciu"

Minister zahraničných vecí Pompeo vyhlásil, že na budúci týždeň odcestuje do Severnej Kórey, kde bude pokračovať v rokovaniach o zrušení programu Pchjongjangu na výrobu jadrových zbraní. Pompeo informoval o svojom cestovnom pláne na ministerstve po tom, čo viceprezidenta automobilky Ford Stephena Bieguna vymenoval za osobitného splnomocnenca USA pre KĽDR. USA a KĽDR totiž vedú rozhovory o detailoch realizovania dohody, ktorú dosiahli v júni americký prezident Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un na historickom summite v Singapure.

Dohoda vyzýva na "úplnú denuklearizáciu" Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky zo strany USA. Pompeo aj Biegun mali odcestovať  do KĽDR spolu, pričom malo ísť o štvrtú tohtoročnú návštevu Pompea v tejto komunistickej krajine. Najvyššie postavený americký diplomat vo štvrtok neoznámil presný termín svojej cesty. Niektoré nezávislé hodnotenia však naznačujú, že Severná Kórea v skutočnosti zvyšuje svoje jadrové aktivity.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá