Fotogaléria: Minister obrany vítal vojakov zo zahraničných misií

Fotogaléria: Minister obrany vítal vojakov zo zahraničných misií
Zdroj foto: facebook.com/pg/mosr.sk/
Dvadsať príslušníkov Ozbrojených síl SR privítal minister obrany SR Peter Gajdoš v priestoroch Základne výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine po návrate z misií Resolute Support v Afganistane a EUFOR-ALTHEA v Bosne a Hercegovine.

Vojaci sú seriózni partneri

"Naši vojaci splnili všetky úlohy, ktoré na nich boli v jednotlivých operáciách položené. Zároveň ma teší a som hrdý, keď počúvam od koaličných partnerov v NATO, ale aj Európskej únii, že naši vojaci sú skutočne dôslednými serióznymi partnermi pri plnení náročných úloh v misiách alebo operáciách. Teší ma, že všetci prišli naspäť živí, zdraví a tragédia, ktorá postihla Armádu Českej republiky v Afganistane, nemala vplyv na našich profesionálnych vojakov," povedal minister obrany.

Zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR Miroslav Kocian pripomenul, že operácia EUFOR-ALTHEA prešla vývojom od roku 2004.

"V Bosne a Hercegovine v súčasnosti pôsobí zhruba 600 príslušníkov ozbrojených síl rôznych národností. Je tam 24 krajín, z toho 19 členských krajín EÚ. My tam prispievame 43 príslušníkmi a pôsobíme v troch lokalitách. Do Afganistanu vysielame dvoch príslušníkov v rotáciách na šesť mesiacov ako poradenský a výcvikový tím na školenia a výcvik vrtuľníkov Mi-17 alebo 171," podotkol Kocian.

Monitorujú celkovú situáciu

Veliteľ kontingentu EUFOR-ALTHEA Daniel Draganovský vysvetlil, že v Bosne a Hercegovine sú tri styčné tímy OS SR v spojení s lokálnymi autoritami. "Tento rok čakajú Bosnu a Hercegovinu voľby, ktoré ukážu ďalšie smerovanie krajiny. Snažíme sa monitorovať celkovú situáciu, či obyčajný človek dostane to, čo má. Či nemajú problémy medzi národnosťami. Jednoducho, či každý človek má právo sa sťažovať a právo, aby bol jeho problém vyriešený. Tieto veci naši ľudia zbierajú z celej krajiny a monitorujú," vysvetlil Draganovský.

Slovensko má podľa ministra obrany v súčasnosti v misiách a operáciách do 275 profesionálnych vojakov.

"V Afganistane, Iraku, Bosne a Hercegovine, v rôznych pozorovateľských misiách na Blízkom východe, v Gruzínsku. V Lotyšsku máme 152 profesionálnych vojakov, ktorí zabezpečujú plnenie úloh v rámci zabezpečenia východného krídla NATO," dodal Gajdoš.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá