Turnbull prežil hlasovanie a padol. Austrália má nového premiéra

Minister financií Scott Morrison sa už stal novým austrálskym premiérom a vo funkcii nahradil Malcolma Turnbull. Zmena je výsledkom vnútrostraníckeho prevratu vo vládnucej Liberálnej strane, ktorá sa od Turnbulla odvrátila.

Doterajší minister financií

Novým austrálskym premiérom sa stal doterajší minister financií Scott Morrison. V sídle generálneho guvernéra v Canberre už zložil slávnostný sľub. Na poste nahradil svojho straníckeho kolegu Malcolma Turnbulla, ktorý stratil podporu vlastnej liberálnej strany. 

Scott Morrison zvíťazil v piatkovom vnútrostraníckom hlasovaní, ktoré sa konalo v budove austrálskeho parlamentu v Canberre. V súboji o post lídra stredopravej Liberálnej strany Austrálie porazil bývalého ministra vnútra a Turnbullovho pôvodného vyzývateľa Petra Duttona v pomere hlasov 45 ku 40.

Intenzívny tlak na Turnbulla

Turnbull v utorok tesne ustál prvé vnútrostranícke hlasovanie. Za jeho zotrvanie v čele strany vtedy hlasovalo 48 liberálnych zákonodarcov - poslancov Snemovne reprezentantov a senátorov. Jeho vyzývateľa Petra Duttona podporilo 35 liberálov. Tlak na Turnbulla sa však opäť zintenzívnil vo štvrtok, keď traja významní ministri ponúkli svoju rezignáciu s tým, že už ho viac nepodporujú. Vyzvali ho, aby usporiadal druhé vnútrostranícke hlasovanie o dôvere, keďže podľa nich stratil väčšinovú podporu liberálov.

Turnbull zvolal novú schôdzu klubu na piatok po tom, ako mu bola odovzdaná príslušná petícia, ktorú podpísala väčšina jeho členov. Medzi možnými favoritmi na post premiéra sa spomínala aj ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová. Austrália v posledných rokoch zažíva nezvyčajne dlhé obdobie politickej nestability. Turbullov odchod podľa agentúry AP znamená šiestu zmenu na poste austrálskeho premiéra za ostatných 11 rokov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá