Cestujúci sa dočkali, po sporoch sa vrátila zastávka Mariánska

Aktualizované:
Cestujúci bratislavskou mestskou hromadnou dopravou majú opäť k dispozícii zastávku Mariánska na Špitálskej ulici smerom na Námestie SNP, respektíve Kamenné námestie.

Bezbariérový prístup

Pre spory v povoľovacom konaní na vybudovanie zastávky takzvaného viedenského typu, ktorá mala vzniknúť oproti rovnomennej zastávke smerom od centra, je zastávka štandardná a vybudovaná na pôvodnom mieste, teda smerom do centra oproti budove Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.

"Dávame do prevádzky zastávku, ktorej hovoríme Pri Dvoch levoch. Vzdialenosť 650 metrov, ktorá bola medzi súčasnými zastávkami na Americkom námestí a Námestí SNP, ktorá je pre mestskú zónu neobvyklá, skracujeme na 350 a 400 metrov na jednu a druhú stranu," uviedol vo štvrtok na brífingu Milan Urban, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava. Jej výstavba trvala zhruba dva týždne a náklady dosiahli približne 110.000 eur.

Nová zastávka je oproti pôvodnej zastávke širšia, čím sa zvyšuje komfort cestujúcich. Zároveň je o čosi kratšia, keďže pôvodná dĺžka 60 metrov predstavovala v jej zadnej časti častý kolízny bod medzi električkami s cestnou dopravou. Zastávka zabezpečuje taktiež bezbariérovú dostupnosť aj pre telesne postihnutých v jej prednej časti a taktiež priamy vstup do bezbariérových električiek z nástupného ostrovčeka. Pribudol aj vodiaci pás pre nevidiacich. Okrem dvoch presklených prístreškov s lavičkami a bezpečnostným zábradlím je zastávka vybavená elektronickou informačnou tabuľou. Tá by mala fungovať zhruba do týždňa. O bezpečnosť sa stará taktiež osvetlený priechod pre chodcov.

Našli najlepší kompromis?

Podľa kompetentných je nová zastávka najlepším kompromisom, keďže s pôvodným umiestnením navrhovanej zastávky viedenského typu boli problémy v rámci schvaľovacieho procesu. Pôvodne totiž mala byť o niekoľko metrov posunutá smerom do centra oproti fungujúcej zastávke Mariánska v opačnom smere. Vznikla by tak párová zastávka s rovnomernejšou vzdialenosťou pre oba smery. Keďže však mala byť v blízkosti vstupu do vnútrobloku, nastal problém. „Toto je najlepší kompromis bez naťahovania času pri posudzovaní a odvolávaní bez reálneho výsledku,“ podotkol Urban.

Na otázku, či neuvažovali vybudovať zastávku viedenského typu v mieste dočasnej zastávky, ktorá bola zriadená oproti obchodnému domu na Kamennom námestí, odpovedal, že aj túto alternatívu skúmali. "Neviem, či mám povedať chvalabohu alebo bohužiaľ, ale toto (zastávka na Mariánskej, pozn. TASR) je jediné najrozumnejšie riešenie, ktoré sme v reálnom čase dokázali občanom ponúknuť," skonštatoval Urban. Doplnil, že z hľadiska vzdialeností medzi jednotlivými zastávkami by bolo umiestnenie zastávky na Kamennom námestí konkurenčné, keďže najbližšia zastávka by bola do 180 metrov.

Vybudovanie zastávky bolo súčasťou minuloročnej rozsiahlej rekonštrukcie električkovej trate na Špitálskej ulici. Električková doprava bola po polroku prác obnovená v decembri 2017, avšak bez zastávky. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal poznamenal, že časom pribudne aj cyklotrasa. Pre zmenu v umiestnení električkovej zastávky sa však musí prepracovať projektová dokumentácia.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá