Kryl zneužívanie detí. Súd rozhodol, že do väzenia nepôjde

Kryl zneužívanie detí. Súd rozhodol, že do väzenia nepôjde
Zdroj foto: SITA/AP
Bývalý arcibiskup z austrálskeho mesta Adelaide Philip Wilson, ktorého súd uznal vinným z krytia sexuálneho zneužívania detí, si svoj ročný trest odňatia slobody odpyká v domácej väzbe. V utorok tak rozhodol sudca v Newcastli v štáte Nový Južný Wales Robert Stone s tým, že Wilson bude vo väzbe v dome jeho sestry.

Tam bude musieť žiť minimálne šesť mesiacov, kým nebude mať nárok na podmienečné prepustenie. Bývalý arcibiskup bude pod prísnym dohľadom a bude musieť nosiť monitorovacie zariadenie, ktoré upozorní úrady, ak dom opustí.

Súd v máji uznal 67-ročného Wilsona vinným z toho, že neoznámil polícii opakované zneužívanie dvoch miništrantov pedofilným kňazom v oblasti Hunter Valley severne od Sydney v 70. rokoch. Zároveň ho odsúdil na 12 mesiacov väzenia. Wilson sa tak stal najvyššie postaveným katolíckym duchovným odsúdeným za takýto čin.

Arcibiskup poprel obvinenia a odmietal odstúpiť, kým sa neskončí jeho odvolací proces. Po narastajúcom nátlaku však pápež František minulý mesiac prijal jeho rezignáciu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá