Čižnár hovoril o únose s nemeckým GP, poprel vlažný prístup

Aktualizované:
Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár sa pred víkendom stretol so svojím rezortným kolegom z Nemecka Petrom Frankom a teraz o ňom informoval novinárov. Témou bola na Slovensku ostro sledovaná kauza únosu vietnamského občana. Čižnár poprel informácie o údajnom vlažnom prístupe našich orgánov. Nemecký GP mu mal povedať, že nemeckým vyšetrovateľom nebolo nič odmietnuté. Čižnár dodal, že výsluchy na Slovensku v tomto prípade prebiehajú a že v kauze požiadali o zbavenie mlčanlivosti 44 ľudí.

Šéfa protokolu vypočuť nežiadali

Generálny prokuratúr Jaromír Čižnár mieni požiadať v kauze únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha o zbavenie mlčanlivosti 44 ľudí. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave. "Výsluchy prebiehajú. Poradie výsluchov si určia tí, ktorí to vykonávajú," povedal generálny prokurátor. Požiadal v tejto súvislosti o trpezlivosť.

Ministerka vnútra Denisa Saková je v súvislosti s únosom vietnamského podnikateľa pripravená zbaviť mlčanlivosti všetky osoby, ktoré budú chcieť orgány činné v trestnom konaní vypočuť. Uviedol to tlačový odbor rezortu vnútra. Saková v tejto súvislosti zbavila mlčanlivosti 14 osôb. "Stretla sa (ministerka, pozn. TASR) s nemeckým veľvyslancom na Slovensku Joachimom Bleickerom a plánuje vycestovať do Nemecka na stretnutie s rezortným kolegom," priblížil rezort vnútra. Zdôraznil, že nemeckým vyšetrovateľom, ako aj slovenským vyšetrovacím orgánom poskytuje maximálnu súčinnosť, ktorá je v jeho kompetencii.

Čižnár tiež uviedol, že nemecká strana nežiadala vypočuť šéfa protokolu ministerstva vnútra Radovana Čuláka. Čižnárovi to potvrdil generálny prokurátor Spolkovej republiky Nemecko Peter Frank, s ktorým sa stretol v piatok. Právna pomoc zo strany Slovenska podľa Franka prebehla vysoko profesionálne. "Nemeckým vyšetrovateľom boli poskytnuté najvyššie podmienky," podotkol.

Jednou z tém, ktorú na stretnutí rozoberali, bola aj informácia o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu. "Nemecká strana nemá záujem vytvoriť spoločný vyšetrovací tím," povedal Čižnár. Nemci vyšetrujú trestný čin, ktorý bol spáchaný na ich území. Podľa neho nemecká strana nebude mať o vznik takéhoto tímu záujem ani v budúcnosti. Nemecký generálny prokurátor zároveň Čižnárovi povedal, že nevie o správe hovoriacej o zapletení Slovenska do únosu. "Nemá vedomosť o jej obsahu a o jej autentickosti. Prisľúbil, že zistia, o akú správu ide a budú skúmať jej obsah," povedal Čižnár. Jej existenciu však podľa Čižnára nepoprel.

Zároveň sa obaja dohodli, že v najbližšej dobe bude stretnutie na pôde Eurojustu, na ktorej sa budú vymieňať informácie. "Do konca tohto týždňa by sme mohli dohodnúť termín aj účastníkov," povedal generálny prokurátor.

Neúmyselné zapojenie SR?

Ministerka vnútra Denisa Saková vo štvrtok po rokovaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť uviedla, že je potrebné počkať na vyšetrenie celého prípadu. "Únos vietnamského občana sa podľa našich informácií stal v Nemecku. Prípad začala vyšetrovať nemecká polícia pod dohľadom nemeckej prokuratúry. Prebieha vyšetrovanie a my v rámci medzinárodnej právnej pomoci poskytujeme súčinnosť," povedala Saková. Poslanec NR SR Robert Kaliňák tvrdí, že zatiaľ čiastkové výsledky vyšetrovania únosu hovoria o možnom neúmyselnom zapojení SR do celej akcie. Obvinenia o tom, že priamo vydával pokyny pri údajnom únose Vietnamca vládnym špeciálom považuje za "scestné a absurdné".

Ako informoval vo štvrtok 2. augusta Denník N, nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil správu, podľa ktorej nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú o tom, že na únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bol použitý aj slovenský vládny špeciál. Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete minulého roku pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Bolo to v čase, keď sa tam vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák stretol s vietnamským ministrom. Slovenská strana tiež vietnamským partnerom požičala vládny špeciál na prepravu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. To potvrdilo aj ministerstvo vnútra. Trinh Xuan Thanha vo Vietname odsúdila na dva doživotné tresty.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá