Protest v Rumunsku prešiel do násilia, hlásia stovky zranených

Zrážky demonštrantov s príslušníkmi polície sprevádzali prvú veľkú demonštráciu zahraničných Rumunov proti vláde premiérky Viorice Dancilaovej v Bukurešti. Policajti použili voči demonštrantom dráždivý plyn a obušky po tom, čo skupina protestujúcich prerazila ohradenie a pokúsila sa preniknúť k sídlu vlády.

Pri násilnostiach počas piatkového protivládneho protestu v rumunskej Bukurešti utrpelo zranenia 440 ľudí vrátane dvoch desiatok príslušníkov poriadkovej polície. Miestna záchranná služba informovala, že 65 osôb previezli do nemocnice. Medzi nimi boli aj deviati policajti. Zatiaľ nie sú správy o život ohrozujúcich zraneniach.

Výbušná atmosféra viedla policajtov k opakovanému použitiu dráždivého plynu, na krátky čas i vodných diel a vynútila si nasadenie príslušníkov policajného útvaru osobitého určenia.Ani horúčava, ani policajný zásah však asi 65.000 demonštrantov neodradil, aby pred sídlom vlády požadovali namiesto korupcie spravodlivosť, odstúpenie vlády a vyzývali policajtov, aby rezignovali na použitie sily a označovali ich za ochrancov zlodejov.

Medzi požiadavkami protestujúcich nebola iba neodkladná demisia vlády a jej šéfky, ale aj už trestaného lídra tamojších sociálnych demokratov Livia Dragneu z čela parlamentu, či napríklad zrušenie kontroverzne vnímanej reformy justície alebo vypísanie predčasných volieb. Protivládne demonštrácie za účasti desaťtisícov ľudí hlásili aj z ďalších rumunských miest - Brašova, Craiovy, Galati, Jasy, Konstance, Klužu, Oradey, Sibiu či Temešváru.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá