Zamestnanci SAV budú opäť protestovať, rezort ustúpiť neplánuje

TA3 TASR
10.8.2018 12:42

Zamestnanci Slovenskej akadémie vied budú opäť protestovať. V utorok na budúci týždeň však prídu už pred Úrad vlády. Majú jedinú požiadavku - aby ich zaregistrovali ako verejno-výskumné inštitúcie podľa pôvodného plánu, teda podľa zákona o Slovenskej akadémii vied. Ministerstvo školstva však svoje stanovisko nemení a ustúpiť akademikom neplánuje.

Otázky spätnej registrácie

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v snahe čo najskôr riešiť vzniknutú situáciu ohľadom registrácie ústavov Slovenskej akadémie vied do registra o verejných výskumných inštitúciách (VVI) ponúkalo a ponúka registráciu podľa zákona o VVI. Ten schválila Národná rada SR 19. júla. Informoval o tom odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva. "Návrh však musí podať SAV. Ministerstvo stále zdôrazňuje, že nátlakovými akciami ani protestmi nie je možné vynucovať porušovanie zákona," uviedol rezort.

Spätná registrácia podľa neho nie je možná, pokiaľ SAV nechce využiť registráciu podľa zákona o VVI. "Musí ďalej rokovať a preukázať svoju ekonomickú situáciu. Registrácia spoločností v predĺžení by bola v rozpore so zákonom. Ministerstvo školstva nemôže byť tlačené do takéhoto konania," doplnil rezort. Ministerstvo naďalej trvá na vyhlásení, že akadémia nepredložila dokumentáciu potrebnú na zápis do registra v zákonom stanovenom termíne do 31. mája.

"SAV sa domáha spätnej registrácie k 1. júlu, zároveň však uzavrela zmluvu s firmou SOFTIP na uzatvorenie starých účtovných kníh, otvorenie nových a zostavenie vstupných súvah až 12. júla," uviedlo ministerstvo. Ako ďalej doplnilo, v júli spoločnosti nemohli zistiť, či nemajú záporné imanie. "Pritom sú povinné sústavne sledovať vývoj svojej finančnej situácie, najmä stav svojho majetku a záväzkov," doplnil rezort.

V pokyne Predsedníctva SAV pre organizácie z 23. júla sa uvádza, že na spustení nových databáz sa intenzívne pracuje. Predpokladaný najskorší termín bol koniec júla – začiatok augusta. "Spätnou registráciou bez znalosti týchto údajov by sa ústavy mohli ocitnúť v situácii, že ako novovzniknuté VVI sú už od vzniku v úpadku. Spätná registrácia by pre ne bola v tomto prípade likvidačná. Údaje o ekonomickom stave vzniknutých spoločností sú nezistiteľné a spätnou registráciou od 1. júla môžu byť niektoré z ústavov v situácii, že do 31. júla mali podať návrh na konkurz. Spätná registrácia je teda v rozpore s konaním o odbornej starostlivosti, ktoré ukladá zákon," uviedlo ministerstvo.

Môžu prísť o majetok?

Ministerstvo ústavy SAV odmieta do registra VVI zapísať protizákonne. Už 41 dní sú právnickými osobami, ktoré nečinnosťou ministerstva nikde nefigurujú, nemôžu byť partnerom pre akúkoľvek spoluprácu ani žiadateľom. Uviedol to v piatok predseda SAV Pavol Šajgalík. Podľa neho tento stav nemôže zmeniť ani novela zákona o SAV schválená parlamentom 17. júna a vetovaná prezidentom. Novela podľa neho nerieši existenciu VVI od 1. júla až do jesene, kedy bude novela najskôr opäť schválená.

Výsledkom by predovšetkým bolo, že organizácie SAV nakoniec môžu prísť o majetok, ktorý bol v správe akadémie a na základe riadneho súpisu už prešiel do ich vlastníctva. Podľa Šajgalíka by išlo o zoštátnenie bez náhrady. Právnik Andrej Leontiev, ktorý zastupuje SAV, poznamenal, že transformácia prebieha podľa zákona o SAV. "Nie je absolútny žiaden dôvod, aby sme v procese transformačného procesu postupovali podľa zákona o VVI," dodal Leontiev.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok