Je to vyhlásenie obchodnej vojny, tvrdí ruský premiér o sankciách

Aktualizované:
Ruský prezident Vladimir Putin zvolal bezpečnostnú radu štátu. Pod jeho vedením riešila situáciu, ktorá nastala po oznámení Spojených štátov, že na Moskvu uvalia sankcie. Kremeľ nepovažuje najnovší postup Washingtonu za legitímny. Na povrch vychádzajú aj prvé konkrétne informácie, čoho sa majú nové americké sankcie týkať.

Možný motív

V príhovore k zamestnancom miestnej Kronockej prírodnej rezervácie Medvedev podľa agentúry RIA Novosti varoval, že "na túto vojnu bude nutné reagovať - ekonomickými, politickými a v prípade potreby aj inými metódami. Naši americkí priatelia si toho musia byť vedomí". Medvedev pripustil, že "sankcie tak či onak majú vplyv na ekonomiku krajiny vrátane výmenného kurzu." V príhovore premiér ďalej pripomenul, že "posledných sto rokov Rusko existovalo v podmienkach stáleho tlaku sankcií", ktorého cieľom podľa neho bolo "vyradiť ho spomedzi silných konkurentov na medzinárodnej scéne".

Podľa Medvedeva sa Rusko začiatkom 20. storočia "rozvíjalo nie tak zle" a bez ohľadu na všetky ťažkosti sovietskej éry "boli obdobia rýchleho rastu, čo sa mnohým nepáčilo - najmä Spojeným štátom a niektorým ich spojencom". "Ani teraz sa (na tom) nič nezmenilo," poznamenal Medvedev.

Ako príklad nečestnej hospodárskej súťaže Medvedev uviedol obmedzenia, ktoré sa Spojené štáty snažia zaviesť v oblasti dodávok ruského zemného plynu do Európy, aby tam mohli predávať svoj skvapalnený zemný plyn. Medvedev pripomenul, že podobne sankčné ochranné opatrenia uplatňujú Spojené štáty aj proti Číne. "Číňanom sa to samozrejme nepáči. Nikomu sa to nepáči - a našou úlohou je vzdorovať všetkým týmto opatreniam".

Rusko obvinenia odmieta

Medvedevove slová sú reakciou na stredajšie oznámenie amerického ministerstva zahraničných vecí USA, podľa ktorého Washington dospel k záveru, že Rusko použilo nervovoparalytickú látku novičok na otrávenie bývalého ruského tajného agenta Skripaľa a jeho dcéry Julije. Upozornilo, že v priebehu tohto mesiaca budú preto nasledovať sankcie.

Podľa predchádzajúcich správ v médiách by tieto sankcie mali začať platiť "niekedy okolo 22. augusta". Rusko kritizovalo avizované plány Spojených štátov a upozornilo, že ešte viac poškodia dvojstranné vzťahy. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že Moskva bude pracovať na odvetných opatreniach. Dodala, že "ultimáta voči Rusku sú neužitočné".

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá