O únose rokoval parlamentný výbor, časť bola v utajenom režime

TA3 TASR SITA
9.8.2018 12:23

V súvislosti s ostro sledovanou kauzou únosu vietnamského občana zasadal brannobezpečnostný výbor parlamentu. Časť rokovania sa konala v utajenom režime.

Priamo vydával pokyny? Absurné, reaguje Kaliňák

Exminister vnútra Robert Kaliňák považuje obvinenia o tom, že priamo vydával pokyny pri údajnom únose Vietnamca vládnym špeciálom za scestné a absurdné. Uviedol to po rokovaní mimoriadneho branno-bezpečnostného výboru parlamentu, na ktorom sa zúčastnil. Podľa neho zatiaľ čiastkové výsledky vyšetrovania hovoria o možnom neúmyselnom zapojení Slovenskej republiky do celej akcia vietnamskej tajnej služby. Časť mimoriadneho výboru sa mala konať verejne, práve na Kaliňákov podnet sa však celé rokovanie konalo v utajenom režime.

V súčasnosti poslanec Kaliňák uviedol, že Denník N, ktorý priniesol článok o priamom zapojení slovenskej strany do únosu, iba klame a prináša neoverené fakty bez akýchkoľvek dôkazov. "Protivládny Denník N zverejnil článok bez akýchkoľvek dôkazov na základe akýchsi anonymných svedectiev, ktoré sme vyvrátili. Ide o jednoznačný pokus politikárčiť," povedal Kaliňák na tému dôvodov zvolania mimoriadneho výboru pre obranu a bezpečnosť. Mimoriadny výbor však zvolal jeho predseda Anton Hrnko na podnet Andreja Hrnčiara. Kaliňák medzičasom absolvoval aj takzvaný detektor lži, ktorého výsledky však na Slovensku nemajú právnu váhu.

Beblavý: Nedá sa určiť, či vedeli, alebo nevedeli

Kauzu údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha vyšetrujú už aj slovenské orgány činné v trestnom konaní od piatka 3. augusta, keď podala trestné oznámenie novinárka Denníka N. Podľa Kaliňáka dovtedy nebol absolútne žiaden dôvod na to, aby polícia postupovala nad rámec zákonných možností. "Polícia, ani orgány činné v trestnom konaní nemôžu konať mimo zákona. Nemali sme informácie o tom, že mal byť zapojený do tohto únosu slovenský vládny špeciál, ani že sme boli oklamaní vietnamskou stranou. Nemeckí vyšetrovatelia vypočuli zamestnancov hotela Bôrik, letiska či letecký personál. Z týchto výsluchov nevyplynuli dôkazy o tom, že by naše úrady mali okamžite konať," doplnil exminister vnútra.

Podľa opozičného poslanca Miroslava Beblavého nezazneli na výbore také informácie, že by sa dalo jasným spôsobom určiť, či slovenské úrady o únose vedeli, alebo nevedeli. Na Beblavého navyše pôsobil Robert Kaliňák mimoriadne nervóznym dojmom, čo podľa neho môže niečo naznačovať. "Pán Kaliňák dnes deklaroval, že vedome sme sa na únose nepodieľali a možnosť nevedomej spolupráce nevedel vylúčiť. Podľa mňa stále platí to, že aj po dnešku stále nevieme, ako to vlastne celé bolo," povedal Beblavý. "Z prejavu Kaliňáka, ktorý skákal do reči a bol obzvlášť nervózny aj na jeho pomery, by sa dalo niečo predpokladať," doplnil Beblavý.

Saková: Je potrebné počkať

Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej je potrebné počkať na vyšetrenie celého prípadu. "My celý prípad nevyšetrujeme. Keď sme išli v máji na brannobezpečnostný výbor, tak som bývalého policajného prezidenta poprosila, aby zistil, či bola unesená osoba zadaná v Schengenskom informačnom systéme, či už ako osoba, po ktorej je vyhlásené pátranie, monitorovaná osoba, alebo nezvestná osoba," uviedla Saková. Zároveň potvrdila, že sa bude dožadovať od administrátora Schengenského informačného systému odpovede, či sa dá v databázach vyhľadať táto informácia.

Saková potvrdila, že celé vyšetrovanie bude pod dozorom generálneho prokurátora a niekoľkých prokurátorov Krajskej prokuratúry Bratislava I. Zároveň potvrdila, že vyšetrovanie sa ešte neskončilo. "Nemáme ešte žiadne informácie, čo sa v nemeckom spise nachádza. Nie je to moja kompetencia, ale tak ako generálny prokurátor v pondelok na tlačovej besede povedal, bude nemeckú stranu žiadať o operatívny termín, aby sa oboznámil aspoň s priebežnými výsledkami vyšetrovania. Tiež sa mu nezdá, že žiadne informácie nedostal zatiaľ on, ale sú v médiách," poznamenala ministerka.
Saková predpokladá, že v tejto súvislosti bude vypočutý aj exminister vnútra Kaliňák. Zároveň si nemyslí, že rezort vnútra riadi jeho bývalý šéf.

"Únos vietnamského občana sa podľa našich informácií stal v Nemecku. Prípad začala šetriť nemecká polícia pod dohľadom nemeckej prokuratúry. Prebieha vyšetrovanie a my v rámci medzinárodnej právnej pomoci poskytujeme súčinnosť," vyjadrila sa Saková.

Galko: Ministerka nepresvedčila

Poslanca SaS Ľubomíra Galka ministerka vnútra "absolútne nepresvedčila". "Rokovanie mimoriadneho brannobezpečnostného výboru ma výrazne posunulo v tom názore, že slovenské štátne orgány vrátane bývalého ministra vnútra Kaliňáka vedeli o tom, čo idú Vietnamci urobiť na Slovensku. Netvrdím, že mali všetci všetky podrobnosti. Ale podľa priebehu dnešného výboru sa moje podozrenie blíži k istote," povedal Galko.

Podľa jeho slov na výbore odznelo "veľmi málo informácií, ktoré sú utajené, a týkali sa nejakých procesných úkonov v minulosti a súčasnosti, ktoré vykonáva nemecká strana. Sú to veci, ktoré verejnosť nemusia zaujímať". Podľa neho by nás malo zaujímať to, či slovenské štátne orgány na tomto únose participovali alebo nie. "O tom sa povedalo veľmi málo," doplnil Galko.

Na margo utajenia celého rokovania výboru Kaliňák povedal, že sa podľa neho nedá rozlíšiť medzi utajovanými a neutajovanými informáciami, aj preto navrhol vyhradený režim. Za jeho podnet hlasovali iba poslanci koalície, čo potvrdil predseda výboru Anton Hrnko. "Navrhol som to preto, aby mali poslanci komplexné informácie od ministerky, ktorá by inak nemohla tak detailne hovoriť. Nedá sa tiež presne povedať, kedy sa hovorí čisto o utajovaných záležitostiach a kedy o nich môže vedieť verejnosť," doplnil Kaliňák. Ten sa tiež odvolával na stanovisko generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý v pondelok na brífingu uviedol, že z právnych úkonov, ktoré vykonávali na Slovensku nemeckí vyšetrovatelia, nevyplynuli nové dôkazy, na základe ktorých by bolo možné začať trestné stíhanie.

Nepochybujú o použití slovenského špeciálu

Ako informoval vo štvrtok 2. augusta Denník N, nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil správu, podľa ktorej nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú o tom, že na únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bol použitý aj slovenský vládny špeciál. Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete minulého roku pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Bolo to v čase, keď sa tam vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák stretol s vietnamským ministrom. Slovenská strana tiež vietnamským partnerom požičala vládny špeciál na prepravu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. To potvrdilo aj ministerstvo vnútra. Trinh Xuan Thanha vo Vietname odsúdila na dva doživotné tresty.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok