Firmu spájanú s veľkou nelegálnou skládkou vinia z podplácania

Firmu spájanú s veľkou nelegálnou skládkou vinia z podplácania
Zdroj foto: TASR
Firma Vassal EKO, ktorá je spájaná s rozsiahlou nelegálnou skládkou odpadu v bratislavských Podunajských Biskupiciach, čelí obvineniu za pokračovací prečin podplácania. Pre TASR to potvrdil hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Policajtovi NAKA zrušili obvinenie

Toto obvinenie súvisí s júnovým zadržaním a obvinením dvoch policajtov a dvoch civilných osôb z firmy Vassal EKO pre korupčnú trestnú činnosť. Väzobne stíhaní sú naďalej konateľ firmy Michal Kováč, obvinený za pokračovací prečin podplácania, a policajt z okresného riaditeľstva, ktorý je obvinený za pokračovací zločin prijímania úplatku i za prečin ohrozovania dôvernej skutočnosti v súbehu s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa.

"Pokiaľ ide o policajta NAKA a ďalšieho civila, prokurátor im zrušil obvinenie. Dôvodom bolo nedostatok dôkazov. Títo dvaja neboli väzobne stíhaní. Vyšetrovanie však naďalej intenzívne pokračuje," spresnil Lazarov. Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová k prípadu uviedla, že vec je v štádiu neverejného prípravného konania. "Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa v súčasnosti nebudeme k veci podrobnejšie vyjadrovať," podotkla.

Firma sa od skládky dištancuje

Vassal EKO je priamo spájaná s nelegálnou skládkou odpadu na Lieskovskej ceste v Podunajských Biskupiciach, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti areálu firmy. Firma sa však od nej dištancuje a tvrdí, že nie je na jej pozemkoch. Napriek tomu deklaruje, že ju najneskôr do roku 2021 odstráni. Na jej mieste chce totiž vybudovať recyklačné centrum.
Okresný úrad Bratislava oponuje, že skládka vznikla až po začatí činnosti spoločnosti Vassal EKO v danej lokalite, čo podľa úradu preukazujú aj satelitné snímky a ortofotomapy. Podľa úradu neobstoja ani argumenty o starej environmentálnej záťaži.

"Zo snímok je jasne viditeľné, že stará environmentálna záťaž bola na úrovni okolitého terénu a bola zarastená porastom. Zároveň je zo snímok zreteľne viditeľné, že činnosť, ktorá mala za následok vznik niekoľko metrov vysokého kopca komunálneho odpadu, začala byť vykonávaná až po roku 2008, keď začala svoju činnosť v danej lokalite vykonávať spoločnosť Vassal EKO," uviedol úrad. Jediný možný prístup na túto skládku je podľa neho cez areál Vassal EKO.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá