Pôjde na detektor lži? Kaliňák reaguje na kauzu uneseného Vietnamca

Aktualizované:
Poslanec a exminister vnútra Robert Kaliňák je ochotný ísť na detektor lži, aby preukázal, že nemal nič spoločné s vlaňajším únosom vietnamského podnikateľa. Uviedol to vo videoodkaze na sociálnej sieti.

Denník podľa exministra klame

"Som ochotný to podstúpiť, lebo tu už nejde o mňa, ale o dobré meno SR," deklaroval. Vo videu zároveň zopakoval, že zverejnené informácie o priebehu únosu sú absolútne a obludné lži. "Nikto z mojich kolegov, ani ja osobne, sme sa aktívne nezúčastňovali na tomto únose," vyhlásil Kaliňák s tým, že vo vietnamskej delegácii ani na palube špeciálu nebol žiaden opitý či dobitý človek a na palube nebol ani ministrov ochranca. Samotný článok berie Kaliňák ako útok na štátnu inštitúciu a jeho osobu. "Budeme sa brániť všetkými dostupnými prostriedkami," dodal.

Ako sa uvádza vo vyhlásení rezortu, nemajú poznatky o tom, že by príslušníci vietnamskej tajnej služby mali nastupovať do nejakej dodávky s osobou menom Thanh a dokonca ho pridržiavať, aby nespadol. "Samotnú kolónu tvorili len vozidlá ministerstva vnútra a sprievodné vozidlá s označením polícia. Žiadne vozidlá s českými evidenčnými číslami neboli súčasťou kolóny. Súčasťou kolóny podľa zamestnancov MV SR neboli ani motorky. Tie mali byť súčasťou sprievodu vietnamskej delegácie v marci 2017, ale nie v júli 2017," uvádza rezort s tým, že v súvislosti s prípadom neodznela ani medializovaná veta: „Kali o tom vie, je to štátny záujem“.

Riaditeľ protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák tiež podľa rezortu nikdy nikomu nepovedal, že sa mal Vietnamec opiť a spadnúť zo schodov a nikomu neprikazoval, aby akúkoľvek osobu preložil z českej dodávky do policajnej. Čulák podľa ministerstva vnútra v inkriminovaný deň zostal vo vládnom hoteli Bôrik, nebol ani v kolóne, ani na letisku pri odlete delegácie. Takisto ochrankár Ladislav O., ktorý podľa medializovaných informácii dozeral na priebeh letu, sa na palube lietadla nenachádzal.

Sporná láskavosť

"Rezort vnútra už poskytol vládny špeciál predstaviteľom cudzích štátov aj v minulosti," uvádza ministerstvo s tým, že nemeckým vyšetrovateľom poskytuje maximálnu súčinnosť pri vyšetrovaní tohto prípadu a bude tak robiť aj naďalej. Denník N vo štvrtok zverejnil výpovede policajtov, ktorí prehovorili pre toto médium o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Zhodujú sa so závermi nemeckej prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje a ktorej podrobnú správu má denník k dispozícii vďaka spoločnému pátraniu s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podľa policajtov je na prípade únosu, ktorý sa stal koncom júla 2017, viacero zvláštnych vecí.

Na parkovisku pred hotelom Bôrik stáli podľa denníka tri farebné české dodávky z pražskej požičovne a jeden terénny Lexus. V jednej z dodávok mal byť unesený Trinh Xuan Thanh. Počas stretnutia prišli podľa denníka vietnamskí predstavitelia za veliteľom slovenskej kolóny Jánom H. a požiadali ho, aby policajti do kolóny zaradili ešte jednu dodávku.

"Tú, v ktorej je unesený Vietnamec," tvrdí Denník N. Uneseného Trinh Xuan Thanha neskôr preložili do inej dodávky, vtedy ho slovenskí policajti prvýkrát uvideli. "Šéf protokolu Čulák im povedal, že ho treba preložiť z českej dodávky do policajnej. „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ malo zaznieť, píše Denník N s tým, že ochrankárom Čulák povedal, že Vietnamec sa opil, spadol zo schodov a majú ho držať tak, aby ho vietnamský minister nevidel, lebo je to hanba.

Opozícia žiada demisiu

Najsilnejšie opozičné strany SaS a OĽaNO navrhujú väzobné stíhanie Kaliňáka aj šéfa protokolu tohto rezortu Radovana Čuláka. Liberáli a Obyčajní zároveň žiadajú demisiu celej vlády Petra Pellegriniho. Uviedli to v reakcii na údajné zapojenie Slovenska do únosu vietnamského podnikateľa s tým, že ak bude Kaliňák počas vyšetrovania na slobode, môže ovplyvňovať svedkov. "Očakávame razantný postup vyšetrovacích orgánov. Trváme na tom, aby všetci policajti, ktorí sú do prípadu zainteresovaní, urýchlene vypovedali, a aby im bola pridelená zvýšená ochrana. Nech nie sú vystavení tlaku na to, aby zabudli, čo videli. Konať sa musí aj cez víkend," apeloval podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej je neprijateľné, že naša vláda sa mala podieľať na únose a nechala sa zneužiť tajnou službou rozvojovej krajiny. "Ak dovolíme, aby sa takto zneužívali štátne orgány, sme opäť v mečiarizme. Zneužitie vládneho hotela a vládneho lietadla na operácie cudzej tajnej služby hrubo porušujú suverenitu Slovenska," myslí si. Podľa jej slov Kaliňák a všetci, ktorí únos kryli, mohli spáchať viacero trestných činov.

"Generálny prokurátor Jaromír Čižnár by mal okamžite vytvoriť vyšetrovací tím a začať konať. Ak bude pasívny ako doteraz, svojou nečinnosťou tieto skutky kryje. Čižnár musí konať okamžite, ak existujú podozrenia. A nie až potom, ako na niečo upozornia médiá či opozícia. To, že to doteraz odmietli vyšetrovať, je obrovským zlyhaním," odkázala.

Remišová je presvedčená, že okrem Smeru-SD zlyhala aj koaličná SNS. Šéf SIS Anton Šafárik je totiž nominantom národniarov. "Načo nám je taká SIS, keď pod jej nosom si robí operáciu tajná služba inej krajiny? Ak o tom SIS vedela a neinformovala, pomáhala kryť tieto závažné trestné činy. Ak to nevedela, treba okamžite odvolať jej vedenie," vyhlásila opozičná poslankyňa. Je preto presvedčená, že za ohrozenie bezpečnosti a suverenity SR by mal premiér spoločne s celou vládou podať demisiu.

Vlna politických reakcií

"Stratili právo ďalej vládnuť. Vyzerá to tak, že Pellegrini zavádzal spojencov z Nemecka a vlastných občanov. Vláda robí neodpustiteľnú hanbu Slovensku, poškodzuje jeho dobré meno," vyhlásila Remišová. Predseda SaS Richard Sulík sa domnieva, že z Kaliňáka sa vykľul najhorší minister vnútra v histórii Slovenska. "A to kvôli jeho nebezpečnosti. Neštíti sa naozaj ničoho. Ak sa tieto podozrenia potvrdia, použil štát na to, aby robil láskavosti svojim kamošom," uzavrel.

Relevantnosť zverejnených informácií o priebehu únosu vietnamského podnikateľa môže podľa predsedu NR SR Andreja Danka potvrdiť alebo vyvrátiť iba Generálna prokuratúra SR. Ide o dobré meno Slovenska, preto je nutná rozvaha, doplnil. "Oceňujem kroky Generálnej prokuratúry SR na overenie mediálnych informácií. Je veľmi dôležité, aby sa tieto veci nepolitizovali a aby ich nik nezneužíval na osobný prospech alebo politický boj," zdôraznil Danko.

Zároveň avizuje, že sa zúčastní na avizovanom stretnutí všetkých troch ústavných činiteľov na Generálnej prokuratúre SR. "Keď sa stane akýkoľvek trestný čin, je dôležité, aby výlučne konali orgány činné v trestnom konaní. Zazneli veľmi vážne informácie v podobe novinárskeho textu a treba ich overiť," dodal.

TOP videá

Článok vyvolal diskusiu

Opis únosu podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a použitia vládneho špeciálu vo štvrtok (2.8.) zverejnil Denník N:

Po príchode na letisko autá zamierili rovno k lietadlu, neprechádzali žiadnou kontrolou. "Najprv nastúpil vietnamský minister, potom časť delegácie. Unesený sa do lietadla dostal posledný. Niesli ho pod pazuchami. Malo to pôsobiť dojmom, že ho len opitého podopierajú," opisuje situáciu Denník N. Pracovníkom pasového oddelenia, ktorí boli pri lietadle, sa ale podľa denníka nepozdával počet ľudí.

"Asi o 15 minút prišiel k VIP terminálu biely Seat zo slovenského ministerstva vnútra a potom už boli všetky doklady v poriadku. Lietadlo odletelo o 14:46. Hoci sme Poľsku, cez ktoré špeciál letel, deklarovali, že je na palube Robert Kaliňák, bol tam len jeho osobný ochranca Ladislav O., ktorý mal dozerať na priebeh letu," dodáva denník.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá