Rezort zdravotníctva odmieta tvrdenia, že premiérov návrh je nekoncepčný

Rezort zdravotníctva odmieta tvrdenia, že premiérov návrh je nekoncepčný
Zdroj foto: SITA/Gabriel Lipták
Študentská rada vysokých škôl a Slovenská asociácia študentov medicíny považujú návrh premiéra Petra Pellegriniho, aby lekárske fakulty prijímali viac študentov, za nekoncepčný. Ako dôvod uvádzajú, že aj keď štát školám pridá financie na nových študentov, problém bude s praktickou výučbou v nemocniciach. Ministerstvo zdravotníctva toto tvrdenie odmieta.

Návrh nie je zlý

Nepozdávajú sa im ani návrhy opozície a riešenie nedostatku lekárov vidia najmä v zlepšení ich platových a pracovných podmienok. S vlastnými návrhmi plánujú študenti prísť do konca leta. "Nehovoríme, že návrh pána Pellegriniho je zlý. Nerieši však problém zdravotníctva a problém motivácie mladých ľudí," povedal na štvrtkovom brífingu predseda ŠRVŠ Bálint Lovász. "Ak by sme videli, že následne sú doriešené kapacity, s návrhom pána Pellegriniho by nebol absolútne žiadny problém," doplnila ho Katarína Bugárová, viceprezidentka SloMSA, ktorá na jeseň nastupuje do piateho ročníka medicínskeho štúdia.

Podľa jej slov už teraz kapacity nemocníc pre prax študentov takmer nestačia. Ako príklad uviedla nedostatok šatní alebo prednáškových miestností pre študentov medicíny. Študenti tvrdia, že lekárske fakulty sú už teraz masívne podfinancované. Preto aj keď vláda poskytne viac financií na študentov, ktorých fakulty prijali navyše, ich problémy to nevyrieši. Podľa Lovásza chýba napríklad motivácia pre ľudí, ktorí nielen liečia, ale aj vyučujú.

Informácie od študentov

"Lekárska fakulta Univerzity Komenského problém rieši tak, že platy dofinancuje z vlastných zdrojov, čo tiež nie je systematické riešenie," povedal Lovász. Ďalšie kroky ŠRVŠ majú smerovať k samotným študentom. "Našim záujmom je pýtať sa študentov medicíny, či už cez dotazníky alebo rôzne konzultačné procesy, aby sme dodali konkrétne informácie od tých študentov a na základe týchto potom dokázali navrhnúť riešenia,"avizoval Lovász.

Pellegrini v polovici júna vyzval lekárske fakulty, aby do ďalšieho akademického roku prijali vyšší počet študentov, čím by sa v budúcnosti zmiernil nedostatok lekárov na Slovensku. Lekárske fakulty v Bratislave, Martine a Košiciach by mali dodatočne prijať 185 nových študentov všeobecného lekárstva. Štát to bude stáť približne dva milióny eur.

Riešenie je podľa rezortu efektívne

Ministerstvo zdravotníctva odmieta tvrdenie Študentskej rady vysokých škôl a Slovenskej asociácie študentov medicíny, že v prípade navýšenia počtov študentov medicíny v prvom ročníku lekárskych fakúlt, ide o krátkodobé a nekoncepčné riešenie. Podľa rezortu zdravotníctva je to riešenie, ktoré je efektívne z dlhodobého hľadiska. Informovala o tom hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

"O niekoľko rokov nám začnú vychádzať absolventi, ktorí postupne nahradia lekárov vo vyššom dôchodkovom veku. Považujeme to preto za systémový krok a odmietame nečinne prihliadať na to, ako sa priemerný vek lekárov v našom systéme zvyšuje. Preto robíme postupné systematické kroky tak, aby sa stav zlepšoval," uviedol rezort zdravotníctva.

MZ potvrdilo, že rokuje s ministerstvami školstva a financií o problematike navýšenia počtov študentov medicíny v prvých ročníkoch. Zároveň sa rezort zdravotníctva snaží, aby študenti vo zvýšenom počte mohli od septembra na lekárske fakulty nastúpiť. "Množstvo študentov navyše, ktorých môžu lekárske fakulty od septembra prijať, bolo zároveň diskutované s dekanmi lekárskych fakúlt," uviedla Eliášová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá