V Košiciach majú moderné CT, Kalavská vyzdvihla výhodnú kúpu

V košickom Ústave srdcových a cievnych chorôb otvorili nové CT pracovisko. Starostlivosť o pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami sa na východnom Slovensku tak posunula na európsku úroveň. Nové pracovisko prinesie pacientom kvalitnejšie vyšetrenia a skrátenie čakacej doby. Doteraz museli vyšetrenia absolvovať v iných zariadeniach.

Množstvo výhod pre pacientov

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s., v Košiciach otvoril nové CT pracovisko, samotný CT prístroj stál 1,375 milióna eur. Ako počas slávnostného otvorenia za prítomnosti ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej povedal v stredu generálny riaditeľ VÚSCH František Sabol, medzi výhody pre pacientov patrí napríklad vyššia kvalita zobrazenia, presnejšia diagnostika, malá radiačná záťaž, kratšie vyšetrenie, menšie množstvo kontrastnej látky a vyšetrenia sa môžu podrobiť aj detskí pacienti. Podľa jeho slov je takýto CT prístroj na Slovensku jedinečný.

„Je to prvé oddelenie v rámci novej budovy, ktorá je skolaudovaná. Je to najkvalitnejší prístroj, v okolitých krajinách sa kupujú oveľa drahšie, máme vynikajúcu cenu, za ktorú sme ho kúpili z vlastných zdrojov,“ povedal Sabol s tým, že odporúčaná cena prístroja bola 1,685 milióna eur.

Ministerka je hrdá

Ako dodal, prístroj je v skúšobnej prevádzke od pondelka a zatiaľ vyšetrili 17 pacientov. „Záujem je veľký, už máme asi 300 pacientov na čakacích listoch. Všetko závisí, tak ako v ostatných nemocniciach, od zdravotných poisťovní. To, čo bude zazmluvnené, bude určite spravené,“ pripomenul s tým, že viac ukážu budúcotýždňové rokovania. Podľa jeho slov má prísľub zazmluvnenia, keďže ide o jedinečný prístroj. Na novootvorenom CT pracovisku aktuálne pracuje desať ľudí.

Ministerka Kalavská je podľa vlastných slov hrdá, že tu pribudol najmodernejší prístroj v celosvetovom meradle. „Je tu veľmi kvalitný personál a veľmi kvalitné prístrojové vybavenie,“ uviedla. V priestoroch novej budovy VÚSCH má na prelome roka pribudnúť napríklad aj hybridná sála, kardiologická klinika či angiológia. VÚSCH plánuje stavať aj tretiu budovu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá