Jedna z najväčších leteckých záhad. Zverejnili novú správu o lete MH370

Malajzijské úrady zverejnili správu nezávislého vyšetrovacieho tímu, ktorý sa zaoberal zmiznutím lietadla spoločnosti Malaysia Airlines z roku 2014. Informovala o tom agentúra AP.

Nevylúčili zásah zvonka

V správe sa opakuje už známe tvrdenie Malajzie, že lietadlo sa úmyselne odklonilo od svojej trasy a letelo viac ako sedem hodín po prerušení komunikácie. V správe sa tiež konštatuje, že príčinu zmiznutia letu MH370 stále nie je možné určiť a "možnosť zásahu tretej strany nemožno vylúčiť".

Správa poukazuje aj na nedostatky v reakcii malajzijskej vlády na túto udalosť, čo len posilnilo dohady o osude lietadla a jeho pasažierov. Lietadlo s 239 ľuďmi na palube zmizlo 8. marca 2014 počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Predpokladá sa, že sa zrútilo v južnej časti Indického oceánu.

Jednotlivé kusy trosiek, ktoré sa vyplavili na afrických plážach a ostrovoch Indického oceánu, naznačili, v ktorej odľahlej časti oceánu sa lietadlo pravdepodobne zrútilo. Pátranie, ktoré sa konalo na podnet vlád Austrálie, Malajzie a Číny, však toto miesto nedokázalo presne určiť. Pátranie, do ktorého sa pustila americká spoločnosť Ocean Infinity, a ktoré sa skončilo začiatkom tohto roka, bolo tiež neúspešné.

Sklamané rodiny obetí

Osud letu MH370 je jednou z najväčších záhad v dejinách letectva. Správa zverejnená v pondelok ešte stále nie je konečná - práve vzhľadom na to, že sa lietadlo nenašlo. Malajzijská vláda deklarovala, že je pripravená pokračovať v pátraní, ak sa objavia dôveryhodné dôkazy o lokalizácii lietadla.

Rodiny obetí záhadného zmiznutia lietadla Malaysia Airlines na zverejnenie najnovšej správy reagovali s ľútosťou, že ani ona nepriniesla nič nové. Text správy však naznačuje, že k zmiznutiu lietadla viedla séria porúch, pričom sa spomína najmä nedodržiavanie postupov a pokynov.

"Dúfame, že k týmto chybám už znovu nedôjde, a že sa v budúcnosti prijmú opatrenia, ktoré im zabránia," povedala Grace Nathanová, právnička, ktorej matka Anne Daisyová bola na palube zmiznutého Boeingu 777 spoločnosti Malaysia Airlines.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá