Požiare v Kalifornii zničili stovky domov a sú čoraz silnejšie

Ničivé požiare na severe Kalifornie neutíchajú a práve naopak naberajú na sile. Počet obetí neustále narastá. O život už prišlo najmenej 8 ľudí a niekoľko ďalších osôb je nezvestných.

Stovky kilometrov spálenej zeme

Lesné požiare, ktoré už týždeň sužujú sever Kalifornie, majú podľa médií už osem obetí a niekoľko osôb je nezvestných. Plamene v tejto oblasti spálili 360 kilometrov štvorcových porastov a zničili cez 650 domov. Pred ohnivou smršťou utiekli obyvatelia niekoľkotisícového mestečka Lakeport.

V celej Kalifornii bojuje s lesnými požiarmi až 12.000 hasičov. Oheň, ktorý sužuje oblasť severokalifornského mesta Redding je podľa agentúry AP najhorším z lesných požiarov, ktoré teraz devastujú západ Spojených štátov od štátu Oregon cez Kaliforniu, Nevadu až po Texas. V oblasti Redding pri ňom za týždeň zomrelo šesť ľudí, z toho dve deti.

V nedeľu sa dali na útek ľudia z Lakeportu po tom, ako sa k mestečku nebezpečne priblížili dva požiare pustošiace miestny okres Lake a susedný správny celok Mendocino. Lakeport, ktorý má okolo 5000 obyvateľov, leží asi 370 kilometrov severne od San Francisca.

TOP videá

Trump vyhlásil stav núdze

Podľa úradov je v oblasti ohrozených viac ako 4500 budov. Boj s ohnivým živlom sťažujú vysoké teploty a meniaci sa smer vetra. Na severe Kalifornie sa od minulého pondelka zatiaľ podarilo uhasiť len asi päť percent požiarov, oheň sa však ďalej šíri na ďalšie plochy porastu. Predstaviteľ kalifornského úradu pre ochranu lesov Bret Gouvea bol však v nedeľu optimistický, podľa neho sa plamene už nešíria tak rýchlo ako v predchádzajúcich dňoch.

Podľa kalifornských úradov bolo evakuovaných asi 50.000 ľudí. Jednou z obetí, o ktorej v nedeľu informovala miestna polícia na severe Kalifornie, bola osoba, ktorá sa napriek varovaniu úradov neevakuovala. Požiar naďalej zúri taktiež pri Yosemitskom národnom parku v strednej časti Kalifornie a v horách východne od Los Angeles neďaleko Palm Springs. V týchto oblastiach zhorelo už najmenej 260 kilometrov štvorcových porastov.

Yosemitský park zostane kvôli ohňu uzavretý prinajmenšom do piatka. V nedeľu zomrel pri boji s požiarom v blízkosti Yosemitského parku tridsaťtriročný hasič, oznámili miestne úrady. Podľa niektorých informácií sa tak medzi hasiči stal druhou obeťou. Americký prezident Donald Trump už vyhlásil pre štát Kalifornia stav núdze, čo umožní úradom postihnutých oblastí žiadať o federálnu pomoc.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá