Zástupcovia Talibanu oznámili, že s predstaviteľkou USA rokovali o mieri

Zástupcovia Talibanu oznámili, že s predstaviteľkou USA rokovali o mieri
Zdroj foto: SITA/AP
Afganské povstalecké hnutie Taliban v rámci predbežnej diskusie o plánoch na budúce mierové rokovania viedlo už prvé priame rozhovory s predstaviteľom Spojených štátov.

Agentúre AP to v sobotu povedal nemenovaný vysokopostavený člen Talibanu. Tohtotýždňové stretnutie talibov s americkou zástupkyňou pre južnú Áziu Alice Wellsovou bolo podľa neho pokusom o naštartovanie rokovaní, ktorých výsledkom by malo byť ukončenie doposiaľ najdlhšej vojenskej angažovanosti Spojených štátov.

Či sa však takáto schôdzka s Talibanom naozaj uskutočnila, predstavitelia USA zatiaľ ani nepotvrdili, ani nevyvrátili. Je však známe, že talibovia už dlhší čas požadujú priame rokovania s Washingtonom. Spojené štáty a spojenecké sily Severoatlantickej aliancie ukončili svoju bojovú misiu v Afganistane oficiálne v roku 2014.

V krajine je však aktuálne v rámci misie NATO s názvom Rozhodná podpora umiestnených približne 14 000 amerických vojakov. Ich úlohou je poskytovať výcvik, poradenstvo a podporu afganským silám, no tiež vykonávať protiteroristické operácie proti teroristickým skupinám al-Káida a Islamský štát.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá