Slovenskú ekonomiku čakajú dobré časy, agentúry potvrdili rating

TA3 TASR
27.7.2018 23:59

Ratingové agentúry Standard & Poor's a Fitch Ratings v piatok potvrdili Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom. Ministerstvo financií uviedlo, že potvrdenie ratingu je výsledkom dlhodobého a rýchleho hospodárskeho rastu, stability bankového sektora ako aj zdravej fiškálnej politiky.

Hospodársky rast krajiny sa blíži k 4 % v roku 2018 a rovnako by mal dosiahnuť túto úroveň aj v roku 2019. Za hnací motor slovenskej ekonomiky považujú agentúry vysokú spotrebu domácností, investície z eurofondov, nárast objemu čistého exportu a najmä nové zahraničné investície v automobilovom priemysle. Vďaka silnému hospodárskemu rastu a postupnej fiškálnej konsolidácii by mal verejný dlh Slovenska v roku 2020 klesať pod 45% hrubého domáceho produktu.

Agentúry pozitívne hodnotia stabilitu bankového sektora a prijaté opatrenia na znižovanie zadlženosti domácností, ako aj stabilné verejné financie, ktoré prosperujú vďaka vyšším daňovým príjmom v dôsledku historicky nízkej nezamestnanosti. "Vzhľadom k tomu, že Slovensko je najväčším výrobcom automobilov na obyvateľa na svete, za možné riziká agentúry považujú sektorovú a geografickú koncentráciu, externé faktory v súvislosti s otvorenosťou slovenskej ekonomiky a potenciálne aj prehriatie ekonomiky," uviedol tlačový odbor rezortu financií.

Ratingové agentúry pravidelne raz ročne navštevujú Slovensko s cieľom dôkladne zhodnotiť úverovú spoľahlivosť krajiny. Na základe stretnutí a relevantných poskytnutých informácií udeľujú rating, ktorý má podľa MF SR priamy vplyv na konanie investorov, dlžníkov, emitentov a jednotlivých vlád.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok