Trump pohrozil Turecku sankciami, dôvodom je väznený pastor

Viceprezident Spojených štátov Mike Pence pohrozil vo štvrtok Turecku vážnymi ekonomickými sankciami v prípade, že nepristúpi k prepusteniu amerického pastora Andrewa Craiga Brunsona, ktorého v Turecku väznia pre obvinenia z terorizmu a špionáže. K hrozbe sa krátko nato pridal i americký prezident Donald Trump.

Nemôže opustiť krajinu

"Prepustite okamžite pastora Andrewa Brunsona alebo sa pripravte na následky," odkázal americký viceprezident podľa agentúry DPA priamo tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a jeho vláde. "Ak Turecko nepodnikne okamžité kroky na prepustenie tohto nevinného muža viery a nepošle ho domov do Ameriky, Spojené štáty uvalia na Turecko významné sankcie, (platné) až dovtedy, kým nebude pasto Andrew Brunson voľný," dodal. Pence sa takto vyjadril v závere trojdňovej konferencie na tému náboženskej slobody.

Pencea následne podporil aj samotný prezident USA Donald Trump, ktorý na sociálnej sieti Twitter napísal, že pre väznenie pastora jeho krajina uvalí na Turecko "rozsiahle sankcie". Brunsona nazval mužom viery, skvelým kresťanom a úžasným človekom, ktorý v Turecku hrozne trpí. "Tento nevinný muž viery by mal byť okamžite prepustený!" uzavrel americký prezident vo svojom príspevku. Brunsona (50) presunuli v stredu v Turecku do domáceho väzenia. Podľa rozhodnutia tamojšieho súdu nemôže opustiť svoj dom ani krajinu.

Čelí obvineniam

Brunson čelí obvineniam z terorizmu a špionáže, za ktoré mu hrozí až 35 rokov väzenia. Je obvinený z kontaktov so zakázanou Stranou kurdských pracujúcich a hnutím moslimského duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v USA. Ankara tohto tureckého kazateľa obviňuje zo zosnovania neúspešného pokusu o vojenský prevrat v roku 2016.

Americký protestantský pastor Brunson žije a pôsobí v Turecku už viac ako dve desaťročia. Viedol malé kresťanské spoločenstvo v západotureckom meste Izmir. V decembri 2016 ho však zatkli a obvinili z členstva v Gülenovom hnutí, ktoré turecké úrady považujú za teroristickú organizáciu. Neskôr voči 50-ročnému Brunsonovi vzniesli aj obvinenia zo špionáže a z pokusu o zvrhnutie tureckej vlády. Američan všetky obvinenia rezolútne odmieta. USA tvrdia, že pre väznenie pastora neexistujú dôveryhodné dôkazy, a už dlhšie žiadajú o jeho vrátenie do vlasti. Trump oň žiadal Erdogana už počas jeho návštevy vo Washingtone v máji 2017.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá