Predseda EK rokoval s Trumpom, budú sa usilovať o nulové clá

Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na tom, že sa budú usilovať o nulové clá a nulové subvencie na priemyselné tovary okrem automobilov. Po stredajšom stretnutí s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom vo Washingtone to oznámil americký prezident Donald Trump, informovala agentúra AP.

Trump povedal, že EÚ súhlasila aj s nákupom "viac sóje" a so zvýšeným dovozom skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov. Juncker po schôdzke uviedol, že sa s Trumpom dohodol, aby sa pokúsil zmierniť obchodné napätie medzi USA a EÚ. Poznamenal, že kým budú prebiehať rokovania, EÚ nebude zavádzať ďalšie clá a prehodnotí existujúce clá na dovoz ocele a hliníka.

Obchodné napätie medzi Bruselom a Washingtonom sa zvýšilo potom, čo USA na začiatku júna zaviedli clá na dovoz ocele a hliníka z Európskej únie, Kanady a Mexika. EÚ zareagovala odvetnými clami. Trump navyše pohrozil clami na dovoz áut z EÚ.

Ťažiskom rozhovorov dvojice politikov v Bielom dome boli transatlantické obchodné a hospodárske vzťahy. Témami boli aj boj proti terorizmu, zahraničná a bezpečnostná politika či energetická bezpečnosť. Junckera sprevádzala komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá